Bądź na bieżąco z aktualnościami w
Markiewicz Clinic.
Zapoznaj się z naszymi poradami oraz nowościami.

Pogotowie stomatologiczne

Pilne sytuacje z bolącym zębem traktowane są przez nasz personel priorytetowo. Pacjenci z nagłym bólem zębów, którzy wymagają przeprowadzenia interwencyjnych procedur przez lekarza stomatologa będą przyjęci w najszybszym możliwym czasie.

Czytaj więcej

Czy można drugi raz leczyć ząb metodą kanałową?

Leczenie kanałowe zęba jest często jedyną deską ratunku w sytuacji, gdy w obrębie zęba doszło do zakażenia lub zapalenia miazgi i tradycyjne oczyszczenie i zaleczenie ubytku będzie niewystarczające. Przyczyną tego typu zakażeń jest najczęściej próchnica lub uszkodzenie zęba, a efektem konieczność usunięcia miazgi z kanałów i wypełnienia ich tak, by ząb nie był już narażony na zakażenia. Niestety, nie wszystkie wypełnienia przy leczeniu kanałowym udają się w 100% i może zdarzyć się, że konieczne będzie ponowne leczenie kanałowe tego samego zęba. Czy można drugi raz leczyć ząb metodą kanałową?

Czytaj więcej

Czy warto usuwać zęby ósemki – zęby mądrości?

Zęby mądrości, potocznie zwane ósemkami to ostatnie z wyżynających się u człowieka zębów trzonowych. Ich rola w kontekście całego uzębienia jest taka sama, jak innych zębów trzonowych – dzięki nim żucie pokarmów staje się łatwiejsze. Zęby mądrości miały szczególne znaczenie u naszych przodków, którzy spożywając głownie mięso potrzebowali większej ilości trzonowców. Dziś, dzięki ewolucji, szczęka człowieka jest już znacznie mniejsza, a u niektórych nie pojawiają się nawet zalążki ósemek. Ci, którzy zostali zębami mądrości obdarzeni, często z ich powodu cierpią. Dlaczego tak się dzieje i czy warto usuwać ósemki nawet, jeśli nie bolą?

Czytaj więcej

Dlaczego dziąsła krwawią?

Krwawienie dziąseł pojawia się często podczas szczotkowania zębów i początkowo wiele osób nie robi z tego większego problemu – zwykłe zadrapanie dziąsła szczoteczką może spowodować, że wraz z pianą z pasty i śliną do zlewu trafi odrobina krwi. Dentyści podkreślają jednak zawsze, że nie każde krwawienie dziąseł powinno być ignorowane i jeśli występuje wielokrotnie, warto zgłosić się z nim do specjalisty. Dlaczego dziąsła krwawią i co można z tym problemem zrobić?

Czytaj więcej

Czy implanty zębów trzeba wymieniać?

Pytanie o to, czy raz założone implanty zębowe trzeba w ciągu życia wymieniać pada dość często wśród pacjentów, u których konieczne jest zastosowanie implantu w celach uzupełnienia zgryzu. Na pytanie to nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, bo choć co do zasady implanty powinny być na stałe zespolone z kością żuchwy i równie trwałe, jak zęby naturalne, podobnie jak te ostatnie mogą ulegać zniszczeniu jeśli zostaną niewłaściwe wykonane bądź nie będziemy o nie dbać. Od czego zależy trwałość implantów zębowych i czy trzeba je wymieniać?

Czytaj więcej

Leczenie stomatologiczne na raty

Koszty leczenia stomatologicznego często przekraczają możliwości finansowe pacjentów, niejednokrotnie zmuszając ich do odłożenia niezbędnych zabiegów na późniejsze terminy. W przypadku zębów dotkniętych próchnicą, rozwijających stany zapalne czy uszkodzonych, zwlekanie z leczeniem nie jest zwykle korzystne i po czasie wymaga bardziej skomplikowanych i droższych zabiegów. Rozwiązaniem przygotowywanym dziś przez wiele prywatnych gabinetów stomatologicznych jest leczenie zębów na raty. Na czym to polega i na jakich warunkach można przygotować korzystne rozłożenie kosztów leczenia?

Czytaj więcej

Z czego wynika nadwrażliwość zębów po założeniu wypełnienia?

Wizyta u stomatologa, dzięki zastosowaniu skutecznego znieczulenia miejscowego jest dziś właściwie bezbolesna i nawet przy bardziej skomplikowanych wypełnieniach może odbyć się podczas jednej wizyty. Trudniejsze do zniesienia są jednak dolegliwości po ustąpieniu działania środka znieczulającego – wielu pacjentów po wizycie u stomatologa skarży się na nadwrażliwość leczonego zęba i wypełnienia, która pomimo leków przeciwbólowych nie ustaje. Jakie mogą być przyczyny nadwrażliwości zębów po założeniu wypełnienia i kiedy należy wrócić z nią do stomatologa?

Czytaj więcej

Ile kosztuje wyrwanie zęba?

Wyrywanie zębów, nazywane fachowo ekstrakcją zęba nie jest dziś podejmowane przez stomatologów jako pierwsza linia działania. Dzięki pojawieniu się wielu nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia nawet trudnych ubytków i uszkodzeń zęba, większość zmian próchnicowych i stanów zapalnych można wyleczyć bez konieczności pozbywania się istniejącej struktury zębowej. Jeśli jednak pojawi się taka konieczność, z jakim kosztem usunięcia zęba należy się liczyć?

Czytaj więcej

Ciemne zęby – jaka metoda rozjaśniania będzie najskuteczniejsza?

Zdrowy uśmiech i białe zęby to marzenie wielu, jednak zarówno predyspozycje genetyczne jak i codzienne nawyki często utrudniają osiągnięcie upragnionego efektu. Picie kawy, palenie papierosów czy dieta bogata w produkty silnie barwiące (np. buraki) utrudniają utrzymanie uśmiechu perliście białym nawet przy odpowiedniej codziennej higienie. Wybielanie zębów to dla wielu osób doskonałe rozwiązanie, jednak jaką metodę wybrać? Czym różni się wybielanie u stomatologa i w domu? Jak rozjaśnić ciemne zęby?

Czytaj więcej

Ile czasu utrzymuje się znieczulenie od dentysty?

Znieczulenie miejscowe stosowane w zabiegach stomatologicznych to najskuteczniejszy sposób na wyeliminowanie odczucia bólu podczas borowania, leczenia i wypełniania ubytków zębowych. Z dostępnych środków blokujących receptory nerwowe odpowiedzialne za odczuwanie bólu korzystają dziś wszyscy stomatolodzy i na prośbę pacjenta mogą zastosować je nie tylko przy dużych zabiegach i leczeniu kanałowym, ale i mniejszych ubytkach i wypełnieniach. Sam efekt odrętwienia powodowany przez znieczulenie nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego optymalnie powinien ustąpić krótko po zakończonej wizycie w gabinecie dentysty. Ile w rzeczywistości trzyma znieczulenie i jak długo może utrudniać jedzenie i picie?

Czytaj więcej

Czy w ciąży można iść do dentysty?

Leczenie zębów w ciąży od zawsze wzbudza wśród kobiet sporo wątpliwości. Choć zmiany hormonalne mogą przyspieszać powstawanie ubytków czy nawet powodować ruszanie się zębów, większość zabiegów stomatologicznych wymaga zastosowania znieczulenia bądź wykonania leczenia mogącego zagrażać zdrowiu rozwijającego się dziecka. Ile jednak jest w tych obawach prawdy i czy w ciąży można iść do dentysty?

Czytaj więcej

Ile nie można jeść po plombie?

Założenie wypełnienia w zębie (tzw. plomby) konieczne jest zawsze po leczeniu ubytków spowodowanych próchnicą, zastosowaniu lekarstwa przy leczeniu kanałowym, a często także przy odbudowie uszkodzonych zębów. Rozwój stomatologii doprowadził do sytuacji, w której nie musimy korzystać już dziś wyłącznie z nieestetycznych, czarnych wypełnień amalgamatowych – zarówno dostępne na NFZ wypełnienia chemoutwardzalne, jak i wykonywane w leczeniu prywatnym wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne wyglądają estetyczniej, na czym wielu pacjentom zależy. Czy jednak w dalszym ciągu, jak w przypadku amalgamatu, po założeniu plomby trzeba odczekać kilka godzin przed jedzeniem? Jak długo należy czekać z jedzeniem i piciem po plombie?

Czytaj więcej

Czy wybielanie zębów boli?

Wybielanie zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Białe zęby kojarzą się z zębami mocnymi i zdrowymi, a przy tym wyglądają znacznie lepiej niż zęby przebarwione, nic więc dziwnego że wybielające preparaty i pasty do zębów są dziś równie popularne jak profesjonalne zabiegi stomatologiczne. Często można spotkać się jednak z opinią, że wybielanie zębów boli i osłabia strukturę zęba. Czy faktycznie? Czy stomatologiczne wybielanie zębów może być niebezpieczne i kiedy należy z niego zrezygnować?

Czytaj więcej

Czy z opryszczką można iść do dentysty?

Opryszczka wargowa to jeden z najczęściej atakujących człowieka wirusów, który raz obecny w organizmie pozostaje w nim na zawsze. Szacuje się, że nawet 90% populacji na świecie zmaga się z wirusem opryszczki, a ten od czasu do czasu lubi pojawić się w widocznej formie pęcherzyków ropnych na ustach. Wykwity opryszczkowe mogą nie tylko wyglądać nieestetycznie, ale i przeszkadzać w wielu codziennych czynnościach. Czy z opryszczką można iść do dentysty? Podpowiadamy.

Czytaj więcej

Jak nie bać się dentysty?

Strach przed wizytą u dentysty dotyka w pewnym stopniu każdego, kto nawet krótko zwlekał z wizytą po pojawieniu się bólu zęba. O ile przy zdrowym zgryzie i braku problemów z próchnicą regularne wizyty są tylko formalnością połączoną ewentualnie z oczyszczaniem i skalingiem, przy pierwszych ubytkach, próchnicy czy bólu w obrębie korzeni fotel dentystyczny zdaje się zamieniać w miejsce tortur. Jak nie bać się dentysty i doprowadzić zęby do pełnego zdrowia szybko i bez bólu?

Czytaj więcej

Ile kosztuje leczenie zębów pod narkozą?

Leczenie nawet najmniejszych ubytków w zębach nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego też wiele osób zwleka z wizytą u dentysty do właściwie ostatniej chwili. W efekcie duże grono pacjentów zgłaszających się do gabinetu wymaga już poważnego leczenia, trwającego nawet kilka godzin. Zabiegi takie są dość bolesne, stąd potrzeba stosowania różnego rodzaju znieczuleń. W Markiewicz Clinic stawiamy na nowoczesne i niezwykle skuteczne znieczulenia miejscowe, jednak w wielu innych gabinetach w dalszym ciągu oferowane są zabiegi dentystyczne w znieczuleniu ogólnym. Ile kosztuje taka usługa i jakie zabiegi mogą być wykonane?

Czytaj więcej

Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest jednym z prostszych, podstawowych zabiegów z zakresu higieny dentystycznej i doskonałym uzupełnieniem dla regularnie wykonywanego skalingu. Z pomocą specjalnego urządzenia, w stronę powierzchni zębów kierowany jest strumień piasku dentystycznego usuwającego delikatnie płytkę nazębną, osady oraz przebarwienia powstające przez niedokładne szczotkowanie oraz nieodpowiednią dietę. Jak często należy wykonywać piaskowanie i jak przebiega taki zabieg krok po kroku?

Czytaj więcej

Stomatolog Gdańsk – CENNIK

Regularne wizyty u stomatologa to obok codziennego szczotkowania jeden z najważniejszych elementów prawidłowej higieny jamy ustnej. Choć większość kojarzy dentystę z nieprzyjemnym borowaniem, plombami i znieczuleniem, odwiedzanie gabinetu raz na pół roku może niemalże całkowicie wyeliminować konieczność podejmowania jakiegokolwiek leczenia i pozwala skupić się jedynie na profesjonalnej higienie i profilaktyce. Różnorodność usług w gabinetach dentystycznych jest jednak ogromna, a znalezienie właściwego wymaga często sprawdzenia wielu gabinetów. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dentysty i z jakimi cenami usług należy liczyć się w Gdańsku?

Czytaj więcej

Licówki Gdańsk – CENNIK

Nierówny zgryz, przebarwienia czy szpary pomiędzy zębami to problemy, z którymi boryka się na co dzień naprawdę wiele osób, nawet tych dbających najlepiej o codzienną higienę jamy ustnej. Stan naszego uzębienia uwarunkowany jest nie tylko dietą i dobrymi nawykami, ale też genetyką, na którą w dużej mierze nie mamy wpływu. Piękny, perliście biały uśmiech jest jednak marzeniem wielu. Jednym z najpopularniejszych sposobów jego osiągnięcia stały się w ostatnich latach licówki, czyli małe porcelanowe płatki nakładane na zęby tak, by ukryć ich defekty estetyczne. Jak wygląda ich aplikacja, jak długotrwały jest efekt i ile kosztują licówki w Gdańsku?

Czytaj więcej

Implanty w Gdańsku i cennik implantów zębowych

Implanty dentystyczne stanowią obecnie jeden z głównych filarów chirurgii stomatologicznej i jeden z najskuteczniejszych sposobów uzupełniania braków w łuku zębowym bez konieczności zastosowania częściowej lub pełnej protezy. Dla osób, które utraciły zęby w wyniku wypadku lub poważnych problemów ze zdrowiem zęba, umieszczenie implantu w tkance kostnej pozwala skutecznie zastąpić naturalne zęby tak, by różnica była niewidoczna gołym okiem. Implanty dentystyczne mogą występować w różnych formach i być stosowane w wielu różnych przypadkach. Jakie są ich największe zalety i na jakie koszty implantów zębowych w Gdańsku należy się nastawić?

Czytaj więcej

Czy piaskowanie wybiela zęby?

Piaskowanie zębów to jeden z podstawowych zabiegów dentystycznych pozwalających na skuteczne usunięcie kamienia nazębnego, który gromadzi się w trudno dostępnych szczelinach nawet przy regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. To właśnie między innymi z powodu pojawiającego się kamienia, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są niezwykle ważne i pozwalają zapobiegać poważniejszym chorobom szkliwa i zębów. Na czym jednak polega piaskowanie zębów i czy może być traktowane jako metoda wybielania?

Czytaj więcej

Jak leczyć próchnicę?

Próchnica to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych zębów, na którą według danych statystycznych cierpi od 60 do 90% dzieci i właściwie wszyscy dorośli, którzy posiadają jeszcze własne zęby. Powodem jej pojawienia się jest występująca na powierzchni zębów bakteryjna płytka nazębna, której nie da się często zlikwidować nawet przy bardzo regularnej i dokładnej higienie jamy ustnej. Bakterie na zębach mogą pojawić się zarówno z powodu predyspozycji genetycznych i niektórych chorób, jak i nieprawidłowej diety, niewłaściwej higieny, czy nieleczonych chorób zębów. Jak leczyć próchnicę, by nie zmagać się z jej konsekwencjami?

Czytaj więcej

Ile działa znieczulenie zęba?

Znieczulenie wykonywane u dentysty przed planowanym zabiegiem to dla wielu osób jedyny sposób na poradzenie sobie z bólem zarówno podczas drobnego leczenia ubytków, jak i trudniejszego leczenia kanałowego czy ekstrakcji. Choć nie zaleca się go przy każdej drobnej pracy diagnostycznej, większość pacjentów prosi o znieczulenie miejscowe tam, gdzie ryzyko bólu, a więc i niezamierzonego utrudniania pracy stomatologowi jest nieco wyższe. Nie każde znieczulenie działa jednak tak samo, a same lekarstwa uśmierzające ból nie są dla organizmu obojętne. Ich efekt, zależnie od zastosowanej dawki utrzymuje się nawet przez kilka godzi. Jak długo trzyma znieczulenie zęba i jakie są jego rodzaje?

Czytaj więcej

Co to jest licówka?

Licówki to jeden z popularniejszych w ostatnich latach sposobów na osiągnięcie pięknego, białego, równego uzębienia i hollywoodzkiego uśmiechu. Ze specjalnych, porcelanowych nakładek na zęby korzystają dziś nie tylko celebryci, ale coraz częściej także zwyczajni pacjenci gabinetów stomatologicznych poszukujący skutecznej metody na utrzymanie zębów w najlepszym wizualnym stanie. Choć aplikacja licówek jest zabiegiem bezbolesnym i niesie za sobą wiele korzyści, źle wykonana może wiązać się także z wieloma problemami. Co warto wiedzieć o licówkach przed wizytą u dentysty?

Czytaj więcej

Czy w ciąży można leczyć zęby?

Wśród kobiet ciężarnych pokutuje przekonanie, że leczenie zębów w trakcie ciąży jest niewskazane, a często wręcz szkodliwe. W praktyce jednak mit ten nie może być dalszy od prawdy – stan uzębienia matki może mieć ogromny wpływ na zdrowie dziecka oraz jego uzębienia, którego zaczątki rozwijają się już w trakcie rozwoju w łonie matki. Co więcej, ciąża znacząco wpływa na zdrowie zębów matki, często powodując większe ryzyko ich uszkodzeń i powstania ubytków. Utrzymanie zębów pod kontrolą stomatologiczną w trakcie ciąży jest niezwykle istotne. Wystarczy wiedzieć jedynie, jakie badania mogą zostać u kobiety w takim stanie przeprowadzone.

Czytaj więcej

Najlepszy gabinet stomatologiczny w trójmieście – jakie powinien mieć cechy?

Dobry gabinet stomatologiczny to ten, do którego będziemy chętnie wracać bez obaw. Dowiedz się, czym powinien cechować się profesjonalny gabinet.

Czytaj więcej

Ząb martwy – odbudowa złamanych zębów i wzmocnienie

Poważne uszkodzenie zęba nie zawsze musi wiązać się z koniecznością jego usunięcia. Dzisiejsza stomatologia oferuje wiele możliwości.

Czytaj więcej

Korony cyfrowe i licówki cyfrowe Cerec – co to dokładnie jest?

Nowoczesna technologia Cerec w dziedzinie stomatologii pozwala na szybkie leczenie ubytków. Czym się cechują korony i licówki cyfrowe Cerec?

Czytaj więcej

Jak wygląda profesjonalne wybielanie zębów metodą Beyond?

Zabieg wybielania zębów jest jednym z najbardziej popularnych i najchętniej stosowanych przez pacjentów. Jak on przebiega i kiedy można się na niego zdecydować?

Czytaj więcej

Projekt pięknego uśmiechu – DSD

Piękny uśmiech to wizytówka każdej osoby. Warto więc zadbać o to, aby niezależnie od sytuacji był zadbany, a wszystkie zęby wyleczone i zdrowe. Można tego dokonać poprzez manualną higienę jamy ustnej bądź skorzystać cyfrowego projektowania pięknego uśmiechu.

Czytaj więcej

Estetyczne wypełnienie kompozytowe – jak to wykonać?

Sposoby wypełniania zębów, a także stosowane materiały kompozytowe, są znane w chyba każdej profesjonalnej klinice. Charakteryzują się mało inwazyjną metodą wypełnienia zęba, powszechnie uważaną za niezwykle estetyczną. Ten rodzaj wypełnienia przywraca również strukturę i funkcje niepełnego bądź chorego zęba.

Czytaj więcej

Najlepszy ortodonta – jakie powinien mieć cechy

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług ortodonty. Trudno jest jednak znaleźć takiego, który bezproblemowo przeprowadzi pacjenta przez całe leczenie. Na co zwrócić uwagę na pierwszej wizycie? Czym wyróżnia się dobry ortodonta?

Czytaj więcej

Implanty zębów – czy są bezpieczne?

Piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Niestety, w wyniku niektórych chorób uzębienia, nie każdy może się nim pochwalić. Technika stomatologiczna poszła jednak tak do przodu, że istnieje możliwość wszczepienia implantów zębów.

Czytaj więcej

Leczenie kanałowe mikroskopem

Współczesna medycyna oferuje tyle rozwiązań kierowanych do osób z wielorakimi schorzeniami, że poszczególne zabiegi można wykonywać coraz szybciej i lepiej. W przypadku stomatologii stwierdzenie to również znajduje zastosowanie, ponieważ leczenie zębów nie musi się już kojarzyć z bólem i dyskomfortem. Obecnie stosuje się coraz lepszy sprzęt, a przykładem jest mikroskop stosowany podczas leczenia kanałowego i to na nim skupiamy się w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej

Najlepszy chirurg implantolog w Gdańsku – jakie powinien mieć cechy?

Powierzając lekarzom opiekę nad swoim zdrowiem, pacjenci darzą ich ogromnym zaufaniem, niezależnie od specjalizacji danego lekarza. W przypadku chirurgów implantologii zaufanie to dotyczy zarówno prawidłowego rozpoznania schorzenia zęba, jak i wykonania zabiegu w sposób maksymalnie sprawny i bezbolesny. W tym artykule przyglądamy się pracy implantologów bliżej i piszemy o tym, jakie cechy powinien mieć dobry chirurg implantolog.

Czytaj więcej

Skaling i piaskowanie – co to dokładnie jest?

Na wizycie u dentysty możesz poznać nazwy różnych zabiegów i nie zawsze rozpoznasz ich nazwy od razu, ponieważ niektóre z nich mogą być stosunkowo nowe, a inne są po prostu mało popularne w świadomości publicznej. W tym artykule dowiesz się, na czym polega skaling oraz piaskowanie uzębienia. Piszemy, kiedy są stosowane, jak te zabiegi przebiegają i co jeszcze warto o nich wiedzieć.

Czytaj więcej

Wybielanie zębów – czy jest dla każdego?

Zabieg wybielania zębów jest z pewnością szeroko znany i popularny, a przede wszystkim pozwala cieszyć się niezwykle ładnie wyglądającymi zębami. W tym artykule skupiamy się jednak na tym, czy jest to zabieg dla każdego. Piszemy o tym, jak taki zabieg przebiega, jakie są jego efekty oraz o potencjalnych przeciwwskazaniach.

Czytaj więcej

Korona pełnoceramiczna – jej zalety oraz szczegółowa charakterystyka

Jeżeli szykujesz się do przejścia zabiegu założenia korony pełnoceramicznej i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zapraszamy do lektury niniejszego artykułu na naszym blogu ekspertów. W tym wpisie dowiesz się między innymi w jaki sposób korona pełnoceramiczna wpływa na zdrowie zębów, czym się charakteryzuje oraz jak jest ona zakładana na zęby.

Czytaj więcej

Jak dbać o higienę jamy ustnej nosząc aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny ma za zadanie przywrócić jego posiadaczom piękny i prosty uśmiech. Nie można przy tym zapomnieć o prawidłowej higienie jamy ustnej. Jak prawidłowo szczotkować zęby nosząc aparat ortodontyczny?

Czytaj więcej

Zapotrzebowanie rynku na usługi wszczepienia implantów – analiza rynku

Od kilku lat obserwuje się pozytywną koniunkturę na rynku usług stomatologicznych. W 2016 r. rodzimy rynek usług dentystycznych osiągnął wartość ponad 10 mln zł i według prognoz będzie się rozwijał w tempie około 7% średniorocznie, osiągając wartość 12,6 mln zł w 2020 roku.

Czytaj więcej