Ile działa znieczulenie zęba?

Znieczulenie wykonywane u dentysty przed planowanym zabiegiem to dla wielu osób jedyny sposób na poradzenie sobie z bólem zarówno podczas drobnego leczenia ubytków, jak i trudniejszego leczenia kanałowego czy ekstrakcji. Choć nie zaleca się go przy każdej drobnej pracy diagnostycznej, większość pacjentów prosi o znieczulenie miejscowe tam, gdzie ryzyko bólu, a więc i niezamierzonego utrudniania pracy stomatologowi jest nieco wyższe. Nie każde znieczulenie działa jednak tak samo, a same lekarstwa uśmierzające ból nie są dla organizmu obojętne. Ich efekt, zależnie od zastosowanej dawki utrzymuje się nawet przez kilka godzi. Jak długo trzyma znieczulenie zęba i jakie są jego rodzaje?

Najważniejsze rodzaje znieczulenia dentystycznego

W zależności od techniki podania znieczulenia miejscowego, będącego głównym wariantem stosowanym w gabinetach stomatologicznych, dentyści wyróżniają trzy najważniejsze rodzaje znieczuleń: powierzchniowe, nasiękowe oraz przewodowe. Każde z powyższych będzie charakteryzowało się innym czasem działania oraz intensywnością leku znieczulającego, co pozwala na lepsze dopasowanie znieczulenia do rodzaju wykonywanego leczenia i ograniczenie stosowania dawek leków znieczulających do minimum.

Znieczulenie powierzchniowe, występujące najczęściej w postaci żelu lub aerozolu jest rozprowadzane po powierzchni śluzówki jamy ustnej, z pomocą której przenika przez nabłonek i poraża drobne zakończenia nerwowe. Znieczulenie takie nie jest najskuteczniejszym wariantem dostępnym w gabinetach dentystycznych i najczęściej stosowane jest jako znieczulenie wstępne przed wkłuciem igły do znieczulenia głębokiego oraz u pacjentów, u których nadwrażliwość dziąseł nie pozwala na wykonanie podstawowych badań i zabiegów diagnostyczno-higienicznych. Spośród wymienionych, to właśnie znieczulenie powierzchniowe jest najbardziej krótkotrwale i zwykle zanika po mniej niż pół godziny od zastosowania.

Znieczulenie nasiękowe polega na umieszczeniu specjalnego roztworu środka znieczulającego za pomocą igły pod błoną śluzową jamy ustnej. Znieczulenie takie, w zależności od wskazań, można wykonać za pomocą jednego lub kilku wkłuć, blokując w ten sposób drobne gałązki nerwowe w bezpośredniej okolicy podania leku oraz nerwy znajdujące się głębiej w kości zębowej. Znieczulenia nasiękowe wykorzystuje się do znieczulania zębów przed zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej, protetyki, periodontologii, a także podczas ekstrakcji zębów, czy pobierania wycinków ze zmian błony śluzowej. Efekty znieczulenia nasiękowego są odczuwalne najczęściej od 1-4 godzin, zależnie od ilości zastosowanego leku i reakcji organizmu na sam preparat.

Znieczulenie przewodowe, działające najsilniej, polega na podaniu środka znieczulającego w okolicę pnia nerwu, dzięki któremu możliwe jest odcięcie odczuwania bólu w całej okolicy unerwionej przez dany nerw. Ze względu na większą dawkę leku, zasięg jego działania oraz bolesny proces samego wkuwania leku, znieczulenia przewodowe stosuje się najczęściej podczas ekstrakcji zębów bocznych dolnych, a także w cięższych przypadkach leczenia kanałowego. Tego typu znieczulenie utrzymuje swój efekt najdłużej – zależnie od reakcji organizmu pacjenta na lek, efekt znieczulenia może utrzymywać się tu nawet do kilku godzin, a delikatne powracanie bólu po zabiegu może być odczuwalne nawet następnego dnia.

Jak działa i jak długo trzyma znieczulenie od dentysty?

Wszystkie środki stosowane w ramach znieczulenia miejscowego działają na podobnej zasadzie, blokując przewodzenie impulsów bólowych przez nerwy w kierunku mózgu. To właśnie z powodu ich zastosowania organizm nie rejestruje wykonywanych na zębie prac, pozwalając by pacjent pozostał podczas zabiegu częściowo zrelaksowany i nie utrudniał dostępu do leczonego obszaru. Co jednak ważne, leki znieczulające miejscowo nie są stosowane po to, by całkowicie ograniczyć czucie i z zasady blokują jedynie receptory bólowe, co objawia się odczuwaniem przez pacjenta ucisku czy dotyku nawet po zastosowaniu znieczulenia. Pozostawienie takiej kontroli jest dla stomatologa niezwykle ważne – pacjent nie może całkowicie utracić czucia w jamie ustnej i powinien być w stanie kontrolować swoje odruchy.

Bardzo ważną zaletą stosowania w gabinetach dentystycznych znieczulenia miejscowego jest odwracalność ich działania. Wraz z upływem czasu, zablokowane włókna nerwowe powinny odzyskiwać swoją sprawność, przywracając zdolność odczuwania bólu w leczonej okolicy. Czas trwania znieczulenia wykonanego w gabinecie stomatologicznym zależy od środka znieczulającego, ale także techniki jego podania – zależnie od rozległości zabiegu i ilości podanego leku, znieczulenie zęba może działać od 30 minut do nawet 6 godzin.


Udostępnij: