Czy w ciąży można iść do dentysty?

Leczenie zębów w ciąży od zawsze wzbudza wśród kobiet sporo wątpliwości. Choć zmiany hormonalne mogą przyspieszać powstawanie ubytków czy nawet powodować ruszanie się zębów, większość zabiegów stomatologicznych wymaga zastosowania znieczulenia bądź wykonania leczenia mogącego zagrażać zdrowiu rozwijającego się dziecka. Ile jednak jest w tych obawach prawdy i czy w ciąży można iść do dentysty?

Leczenie zębów w trakcie ciąży – fakty i mity

kobieta w ciaży u dentysty

Dbałość o zęby w trakcie ciąży wymaga szczególnego podejścia i ostrożności, ale zdecydowanie nie jest kwestią którą można zaniedbać. Stomatolodzy wraz z ginekologami i położnikami przestrzegają, że konsekwencje ewentualnych infekcji w obrębie jamy ustnej mają znaczenie nie tylko dla zdrowia mamy, ale i jej przyszłego dziecka. Fakt ten jest jednym z pierwszych i najtrafniejszych sposobów na obalenie mitu, że do dentysty w ciąży się nie chodzi. Specjalistę odwiedzić warto, szczególnie gdy w grę wchodzi możliwość poważnych komplikacji ciąży.

Co może zdarzyć się, gdy zęby kobiety w ciąży nie będą na bieżąco kontrolowane i leczone, jeśli to konieczne? Infekcje w obrębie jamy ustnej były już wielokrotnie powiązane przez specjalistów z podwyższonym ryzykiem zakażeń wewnątrzmacicznych a także przedwczesnymi porodami, które nie są dla dziecka całkowicie bezpieczne. Ryzyko podejmowane podczas leczenia jest dziś znacznie mniejsze, niż gdy pozostawimy psujące się zęby bez opieki.

Wizyta u stomatologa w trakcie ciąży – na te badania warto uważać

Leczenie zębów u kobiety spodziewającej się dziecka nie może przebiegać w stu procentach na tych samych zasadach, jak poza ciążą. Pierwsze ryzyko stanowią tu już niezbędne często badania rentgenowskie umożliwiające przeanalizowanie stanu uzębienia i dotarcie do źródła problemu. Współczesna aparatura stosowana przez stomatologów wykorzystuje jednak jedynie niewielkie dawki promieni rentgenowskich, dzięki czemu jeśli u kobiety w ciąży wykonanie tego rodzaju diagnostyki będzie absolutnie konieczne, stomatolog po konsultacji z przyszłą mamą oraz jej lekarzem może, przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności, wykonać jednorazowo takie badanie.

Wątpliwości wielu kobiet, a często nawet samych stomatologów wzbudzają stosowane podczas zabiegów dentystycznych znieczulenia. Ich wykorzystanie jest stanowczo odradzane w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy płód rozwija się najszybciej. Co do zasady, jeśli nie istnieją inne przeciwwskazania, stomatolog może zastosować małą dawkę specjalnie przygotowanego środka znieczulającego u kobiety w późniejszych miesiącach ciąży, choć należy zaznaczyć że kobietom w ciąży nie podaje się standardowych środków znieczulających zawierających adrenalinę lub noradrenalinę.

przegląd zębów u dentysty

Stomatolodzy odradzają wykonywanie w trakcie ciąży zabiegów z zakresu protetyki – dziąsła podczas ciąży mogą być bardziej opuchnięte i narażone na krwawienie, a tego należy unikać jeśli to tylko możliwe. Niewskazane są też wszelkie zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, jak wybielanie czy fluoryzacja zębów. Wykorzystywane w tych celach preparaty, choć bezpieczne dla człowieka, mogą być potencjalnie toksyczne dla rozwijającego się płodu, a same zabiegi estetyczne mogą dodatkowo osłabić i tak wrażliwe już podczas ciąży zęby. Z reguły więc na poprawę wyglądu zębów trzeba poczekać aż do zakończenia karmienia piersią.

Jak dbać o zęby w ciąży – najlepsze porady stomatologów

stomatolog

Ze względu na wahania hormonalne i wiele zmian zachodzących w ciele kobiety podczas ciąży, zadbanie o własne zdrowie w każdym aspekcie jest niezwykle ważne. Ciąża to najlepszy czas, by jeszcze bardziej poprawić codzienną pielęgnację i higienę jamy ustnej, pamiętając nie tylko o szczotkowaniu, ale i płukaniu zębów czy stosowaniu nici dentystycznej.

Zęby w trakcie ciąży mogą być osłabione i jest to zupełnie naturalne. Zdarza się, że w połączeniu z niedostateczną higieną jamy ustnej konieczne okaże się usunięcie zęba. Ekstrakcja podczas ciąży nie jest zalecana, szczególnie w pierwszym trymestrze, ze względu na ryzyko krwotoku. Później, jeśli zajdzie taka potrzeba, ząb wymagający usunięcia będzie stwarzał dla dziecka większe ryzyko, jeśli nie zostanie usunięty. Podobnie wyglądają przypadki koniecznego leczenia kanałowego – gabinety przygotowane do obsługi kobiet w ciąży mogą po pierwszym trymestrze zaoferować bezpieczne i skuteczne leczenie zęba, eliminując ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji po całym organizmie kobiety i płodu.

Wizyta u dentysty w trakcie ciąży może wydawać się kłopotliwa i nie dziwi fakt, że większość kobiet woli poczekać z nią aż do narodzin dziecka. W sytuacjach, w których zęby wymagają jednak specjalistycznej pomocy nie warto zwlekać – już sama konsultacja pomoże wyjaśnić sytuację i obrać najlepszy kierunek działania pozwalający zadbać o jak najlepsze zdrowie i rozwój nienarodzonego dziecka.


Udostępnij: