Co to jest licówka?

Licówki to jeden z popularniejszych w ostatnich latach sposobów na osiągnięcie pięknego, białego, równego uzębienia i hollywoodzkiego uśmiechu. Ze specjalnych, porcelanowych nakładek na zęby korzystają dziś nie tylko celebryci, ale coraz częściej także zwyczajni pacjenci gabinetów stomatologicznych poszukujący skutecznej metody na utrzymanie zębów w najlepszym wizualnym stanie. Choć aplikacja licówek jest zabiegiem bezbolesnym i niesie za sobą wiele korzyści, źle wykonana może wiązać się także z wieloma problemami. Co warto wiedzieć o licówkach przed wizytą u dentysty?

Czym jest licówka i jak wpływa na zęby?

Licówką określa się wykorzystywane w stomatologii cienkie płatki porcelanowe, które przyklejone na powierzchnię naturalnego zęba pozwalają zamaskować powstałe na nich trwałe przebarwienia, niedoskonałości i nierówności, a także wizualnie wyrównać zgryz i poprawić ustawienie zębów. Za pomocą licówek można zatuszować przerwy pomiędzy zębami, wydłużyć powierzchnię zębów ukruszonych bądź krótszych niż pozostałe, a także pogrubić zęby wyraźnie cieńsze od pozostałych w rzędzie. To zdecydowanie jedno z najszybszych i najbardziej trwałych rozwiązań w zakresie stomatologii estetycznej, dostępne także dla tych, którzy chcą wybielić swój uśmiech na dłużej.

Licówka to bardzo cienki płatek, które przykleja się na przedniej powierzchni zęba po uprzednim zeszlifowaniu cienkiej warstwy szkliwa. Pierwsze licówki stosowane w gabinetach stomatologicznych traktowane były jako rozwiązanie na zawsze, bo choć pojedyncza licówka nie jest w stanie wytrzymać na zębach przez całe życie, konieczność zeszlifowania szkliwa oznaczała, że po zdjęciu jednych licówek konieczne będzie założenie kolejnych w celu ochrony zęba. Dziś jednak wykorzystuje się coraz częściej licówki bezpreparacyjne, cienkie na tyle, by szlifowanie nie było konieczne. Jaki jest ich wpływ na zęby? Ze względu na swoją strukturę, licówki nie są podatne próchnicy i przebarwieniom, dzięki czemu chronią zęby przed uszkodzeniami podczas ich noszenia.

Aplikacja licówek na zęby – na czym polega zabieg?

Wstawianie licówek jest zabiegiem nieskomplikowanym i bezbolesnym, choć jak większość wizyt w gabinecie stomatologicznym, może być lekko niekomfortowe. Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej dentysta ustala ewentualne przeciwwskazania do zastosowania licówek (np. zgrzytanie zębami czy choroby wymagające leczenia zębów), oczyszcza zęby z kamienia i osadu, a w razie konieczności zaleca także ich wybielenie. Na kolejnym etapie przygotowuje się odlewy zębów i indywidualnie dopasowane licówki, które są aplikowane na zęby po delikatnym zeszlifowaniu ich wierzchniej warstwy szkliwa. Obecnie wykorzystuje się jednak licówki cienkościenne i bez preparacyjne, które zostały stworzone po to, by ograniczyć lub całkowicie wyeliminować konieczność szlifowania szkliwa, a więc i delikatnego uszkadzania zęba.

Zalety licówek i wskazania do ich zastosowania

Licówki porcelanowe stanowią jeden z podstawowych elementów współczesnej stomatologii estetycznej i jako takie nie są elementem podstawowego leczenia dentystycznego. Mimo to istnieje wiele sytuacji, w których założenie licówek może być dla pacjenta wskazane nie tylko ze względów estetycznych. Licówki stosuje się w ramach poprawy kształtu zębów, jako sposób na wydłużenie zbyt krótkich zębów, a także w razie konieczności korekcji złamań i ukruszeń zęba. Zamocowanie licówki może wspomóc też rozjaśnianie zębów przebarwionych oraz martwych, zlikwidować przerwy między górnymi jedynkami, pokryć rozległe wypełnienia na zębach, skorygować położenie zębów w łuku, a także zatuszować bruzdy na ich powierzchni. Trwałość licówek jest uzależniona od stopnia higieny jamy ustnej u pacjenta oraz regularnych wizyt u dentysty – te, o które dba się odpowiednio mogą z powodzeniem wytrzymać na zębach nawet 10 lat.

Gabinety dentystyczne oferują wiele różnych rodzajów licówek, a materiał z jakiego zostały wykonane wpływa bezpośrednio na ich cenę i jakość. Najpopularniejsze obecnie licówki cienkościenne porcelanowe to koszt około 2000 zł za sztukę, uwzględniający zastosowanie cieniutkich, niewymagających wcześniejszego szlifowania płatków porcelanowych dobranych pod względem koloru zarówno do preferencji pacjenta, jak i koloru pozostałych zębów. Nieco tańszym wariantem są równie cienkie licówki pełno ceramiczne, których koszt w Gdańsku wynosi około 1700 zł. Istnieją oczywiście gabinety oferujące tańsze warianty licówek, jednak gdy w grę wchodzi zdrowie zębów, wybór tych najwyższej jakości, gwarantujących najmniejszą ingerencję w strukturę zęba jest zdecydowanie wart uwagi.


Udostępnij: