Czy piaskowanie wybiela zęby?

Piaskowanie zębów to jeden z podstawowych zabiegów dentystycznych pozwalających na skuteczne usunięcie kamienia nazębnego, który gromadzi się w trudno dostępnych szczelinach nawet przy regularnym szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. To właśnie między innymi z powodu pojawiającego się kamienia, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są niezwykle ważne i pozwalają zapobiegać poważniejszym chorobom szkliwa i zębów. Na czym jednak polega piaskowanie zębów i czy może być traktowane jako metoda wybielania?

Piaskowanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Piaskowanie, będące coraz częściej uzupełnieniem skalingu, umożliwia mechaniczne usuwanie nagromadzonego na powierzchni zębów kamienia, osadu i przebarwień powstałych między innymi pod wpływem nadmiernego picia kawy, herbaty, czy różnych nałogów. Wykonywane za pomocą specjalistycznej piaskarki stomatologicznej i dedykowanego piasku dentystycznego, piaskowanie gwarantuje kompleksowe oczyszczanie uzębienia i dotarcie do miejsc, które ze względu na ukształtowanie zgryzu, nieprawidłowe techniki szczotkowania zębów czy zaniedbania w zakresie higieny mogą gromadzić znaczące ilości szkodliwego osadu. Piaskowanie zębów to zabieg profilaktyczny, który należy wykonywać wyłącznie wtedy, gdy osad na zębach jest wyraźnie widoczny. Choć może usuwać przebarwienia i zapobiegać rozwojowi bakterii w trudno dostępnych miejscach, wykonywane zbyt często może uszkodzić naturalne szkliwo zębów oraz przyczynić się do nadwrażliwości zarówno zębów, jak i dziąseł. To stomatolog powinien więc zadecydować, czy u danego pacjenta konieczne jest wykonanie piaskowania, czy też nie. Ci, którzy odwiedzają gabinet dentysty regularnie i dbają o higienę jamy ustnej nie powinni mieć z kamieniem nazębnym większych problemów.

Jak przebiega proces piaskowania zębów?

Zabieg piaskowania jest bezpieczny i bezbolesny, choć w niektórych przypadkach może powodować niewielkie i krótkotrwałe podrażnienie dziąseł. Z reguły cała procedura trwa jednak nie dłużej niż pół godziny, a nieprzyjemne uczucie po zabiegu szybko zastępuje wrażenie maksymalnej czystości zębów i świeżości nieosiągalnej nawet podczas codziennego szczotkowania. Zabieg wykonuje się przy pomocy niewielkiej piaskarki pracującej pod wysokim ciśnieniem, która przy wykorzystaniu specjalnego aerozolu z piaskiem dentystycznym pozwala na dotarcie drobinek do trudno dostępnych szczelin i skuteczne usunięcie nagromadzonego osadu. Resztki piasku jak i zdjęty osad są usuwane za pomocą ssaka, a także specjalnej szczotki którą po zabiegu należy doczyścić zęby. Po zabiegu stomatolog nakłada też na zęby specjalny preparat z fluorem, który wzmacnia powierzchniową warstwę szkliwa i zapobiega nadwrażliwości zębów.

Efektem piaskowania zębów są widocznie rozjaśnione i gładsze zęby, a pod dotykiem języka mogą być wyczuwalne szczeliny między zębami, które do tej pory były mniej zauważalne. Aby efekt ten zachować jak najdłużej należy zadbać oczywiście o odpowiednią higienę, szczególnie w pierwszych godzinach po zabiegu, kiedy to należy unikać picia kawy, herbaty, czerwonego wina, papierosów, oraz produktów kwaśnych. Jeśli piaskowanie ma być wstępem do wybielania, należy pamiętać że dzięki usunięciu nadmiaru kamienia, po piaskowaniu zwiększa się skuteczność używanych wybielających past do zębów.

Piaskowanie, a wybielanie zębów

Ze względu na specyficzne działanie zabiegu piaskowania, polegające na mechanicznym usuwaniu nagromadzonego kamienia, osadu i powierzchownych przebarwień, można spotkać się z opiniami, że piaskowanie jest skuteczną metodą wybielania zębów. W gabinetach pojawiają się często pacjenci, którzy proszą o wykonanie zabiegu wybielania metodą piaskowania, nie zdając sobie sprawy z tego, że usunięcie kamienia jest jedynie jednym z wielu elementów procesu rozjaśniania i wybielania zębów.

Na piaskowanie decydują się najczęściej osoby palące papierosy, pijące dużo kawy i mocnej herbaty, a także osoby u których pojawia się mocne stłoczenie zębów i skrzywienie zgryzu lub które noszą aparat ortodontyczny. U wszystkich wspomnianych grup nagromadzenie kamienia nazębnego jest większe, niż u osób nie mających problemu z prawidłową higieną jamy ustnej. W ich przypadku wrażenie wybielenia zębów po zabiegu piaskowania będzie więc wyraźne – nagromadzony osad i przebarwienia związane z częstym spożywaniem silnie barwiących produktów odsłaniają po usunięciu naturalnie czyste szkliwo. Samo piaskowanie nie powoduje jednak jego bezpośredniego wybielenia. Piasek dentystyczny ma odpowiednią strukturę, która pozwala mu dotrzeć do najbardziej ukrytych szczelin, usuwając dokładnie wszystkie złogi i minimalizując tym samym ryzyko powstawania zapalenia dziąseł czy próchnicy. Nie jest jednak na tyle gruby i ostry, by przy bezpiecznie wykonywanym piaskowaniu skutecznie wybielać zęby.


Udostępnij: