Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest jednym z prostszych, podstawowych zabiegów z zakresu higieny dentystycznej i doskonałym uzupełnieniem dla regularnie wykonywanego skalingu. Z pomocą specjalnego urządzenia, w stronę powierzchni zębów kierowany jest strumień piasku dentystycznego usuwającego delikatnie płytkę nazębną, osady oraz przebarwienia powstające przez niedokładne szczotkowanie oraz nieodpowiednią dietę. Jak często należy wykonywać piaskowanie i jak przebiega taki zabieg krok po kroku?

Skuteczne usuwanie płytki nazębnej nie tylko z pomocą szczoteczki

Pani stomatolog podczas pracy.

Płytka nazębna to doskonale znany wszystkim żółtawo-brązowy nalot na powierzchni zębów, powstający z resztek pokarmów i żyjących nieustannie w jamie ustnej bakterii i drobnoustrojów. Choć w przypadku osób dbających właściwie o higienę jamy ustnej znaczna część płytki nazębnej jest regularnie usuwana podczas szczotkowania, w niektórych, trudno dostępnych miejscach i szczelinach może gromadzić się jej nadmiar prowadzący po czasie do różnego rodzaju chorób dziąseł oraz próchnicy.

Podczas szczotkowania zębów, dzięki tarciu włosków szczoteczki o powierzchnię zęba, ruchy wymiatające i ścierające pozwalają rozluźnić i usunąć zalegającą płytkę nazębną i osady, odsłaniając zdrowe szkliwo i pozostawiając zęby czystymi przynajmniej do kolejnego posiłku. Niestety, nawet najbardziej wprawieni dentyści miewają problem z dotarciem szczoteczką do wszystkich powierzchni każdego zęba, stąd też zalecenie by szczotkowanie uzupełniać oczyszczaniem szczelin nicią dentystyczna oraz płukaniem całej jamy ustnej dedykowanymi płynami. Takie trio, w połączeniu z regularnymi wizytami w gabinecie dentystycznym i wykonywanym najczęściej raz do roku skalingiem i piaskowaniem powinny zapobiec pojawieniu się próchnicy i ubytków wymagających szybkiego leczenia.

Piaskowanie zębów krok po kroku – na czym to polega?

Piaskowanie zębów jest doskonałym rozwiązaniem dla osób palących papierosy, pijących na co dzień dużo kawy i herbaty, noszących aparaty ortodontyczne, a także osób posiadających mocno stłoczone zęby lub przygotowujących się do procesu ich wybielania. W przypadku każdej z tych grup konieczne będzie dotarcie do najbardziej niedostępnych przestrzeni między zębowych i obszarów w otoczeniu dziąseł, które należy traktować delikatnie. Strumień dentystycznego piasku wysyłanego w stronę powierzchni zębów pod odpowiednim ciśnieniem jest w stanie w takie szczeliny dotrzeć, ścierając delikatnie płytkę nazębną i osady i nie uszkadzając przy tym szkliwa.

Piaskowanie zębów jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, choć w przypadku osób z dużą nadwrażliwością zębów i dziąseł może powodować pewien dyskomfort ustępujący po zakończeniu zabiegu. Z reguły jednak większość pacjentów bez problemu radzi sobie z początkowo dziwnym uczuciem piasku w ustach i po wypłukaniu resztek z pomocą kubka wody może cieszyć się czystym, zdrowym uśmiechem bez bólu i negatywnych odczuć o samej wizycie u dentysty. Co jednak ważne, piaskowanie nie jest w stanie usunąć trwałych przebarwień związanych z naturalną barwą kości zębowej czy pierwszymi zmianami próchnicowymi.

„Ze względu na lekkie osłabienie szkliwa podczas zabiegu, warto skorzystać z dodatkowej fluoryzacji po zabiegu, która zabezpieczy zęby i wzmocni ich powierzchnię. Dla pewności warto jednak, przez pierwsze 2-3 godziny zrezygnować z palenia papierosów, picia kawy i herbaty czy słodyczy, które mogą odbarwiać zęby podatne w tym okresie na tworzenie przebarwień.”

Kiedy warto udać się na piaskowanie zębów?

Rozmowa z pacjentem o piaskowaniu zębów.

Jako że piaskowanie nie jest zabiegiem mocno uszkadzającym strukturę zęba, a jedynie profilaktycznym sposobem dokładnego oczyszczania powierzchni zębów, warto wykonywać je co pół roku i optymalnie minimum raz w roku. Terminy te pokrywają się doskonale z zalecaną częstotliwością wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym, dzięki czemu podczas wizyty sprawdzającej stan zębów możemy od razu umówić się na piaskowanie i zadbać o ich zdrowie do kolejnego spotkania z dentystą.

Regularne poddawanie zębów skalingowi i piaskowaniu pozwala usuwać osad i drobne przebarwienia, nie dopuszczając do trwałych zmian w obrębie koloru czy struktury szkliwa. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku większości zabiegów wykonywanych w gabinecie dentystycznym, efekty piaskowania nie są związane jedynie z estetyką, ale i w dużej mierze z długotrwałym zdrowiem zębów. Każde widoczne gołym okiem przebarwienie czy nagromadzenie osadu może oznaczać dla zęba rozwijający się ubytek, który po czasie będzie wymagał łatania. Lepiej więc stawiać na profilaktykę, niż cierpieć podczas borowania, plombowania czy leczenia kanałowego.


Udostępnij: