Ile kosztuje wyrwanie zęba?

Wyrywanie zębów, nazywane fachowo ekstrakcją zęba nie jest dziś podejmowane przez stomatologów jako pierwsza linia działania. Dzięki pojawieniu się wielu nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia nawet trudnych ubytków i uszkodzeń zęba, większość zmian próchnicowych i stanów zapalnych można wyleczyć bez konieczności pozbywania się istniejącej struktury zębowej. Jeśli jednak pojawi się taka konieczność, z jakim kosztem usunięcia zęba należy się liczyć?

Wyrwanie zęba – kiedy może być konieczne?

Ekstrakcja zęba zazwyczaj zalecana jest wyłącznie w przypadkach, kiedy w obrębie korzeni i dziąseł pojawiają się spowodowane stanem uzębienia stany zapalne, zakażenia, choroby tkanek zęba, miazgi lub przyzębia. Zwykle więc, jeśli zawiodły standardowe procedury leczenia, usunięcie zęba konieczne będzie w przypadku:

  • Zębów i korzeni nie nadających się do leczenia i niemożliwych do odbudowania,
  • Ropnych zapaleń miazgi zębowej, najczęściej w przypadku zębów wielokorzeniowych,
  • Wystąpienia w obrębie miazgi zębowej martwicy lub zgorzeli,
  • Niewypadających zębów mlecznych,
  • Zapalenia ozębnej
  • Ropni przyzębnych,
  • Złamania korony zęba poniżej szyjki,
  • Złamań korzenia zęba,
  • Zębów zatrzymanych,
  • Leczenia ortodontycznego zmuszającego do wyrwania zębów.

Zależnie od przyczyny zmuszającej do ekstrakcji zęba oraz jego lokalizacji, stomatolodzy mogą wykorzystać jedną z kilku dostępnych metod usuwania zębów. Cena zabiegu będzie również od nich zależna.

Jak przeprowadza się ekstrakcję zęba?

Usunięcie zęba jest traktowane jako zabieg chirurgii stomatologicznej i choć wykonuje się go podczas standardowej wizyty, przeprowadzeniem ekstrakcji może zająć się, zależnie od przypadku, stomatolog lub chirurg szczękowy. Do prawidłowego przeprowadzenia ekstrakcji konieczne jest najczęściej zdjęcie pantomograficzne szczęki, ujawniające dokładną anatomię zęba i korzeni – stomatolog musi wiedzieć dokładnie w którym miejscu odciąć korzeń, by skutecznie usunąć chory ząb.

Jeśli przypadek nie wymaga specjalnego podejścia, wszystkie procedury usunięcia zęba wykonuje się dziś w znieczuleniu miejscowym. Dentyści dysponują technikami, które skutecznie znieczulają miejsce zabiegu, ale jednocześnie nie wymagają całkowitej narkozy. Po usunięciu zębów często konieczne jest założenie szwów, a u każdego pacjenta bezwzględne zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej przez kilka dni po usunięciu zęba.

Jeśli ząb był usunięty ze względu na jego zły stan, a nie np. w ramach prowadzonego leczenia ortodontycznego, najczęstszym zaleceniem jest szybkie uzupełnienie powstałej przestrzeni implantem zębowym. Zastąpienie stworzonej luki sztucznym zębem pozwoli zachować ciągłość zgryzu i zapobiegnie przemieszczaniu się pozostałych zębów.

Ile kosztuje wyrwanie zęba?

Ceny ekstrakcji zębów są uzależnione w dużej mierze od indywidualnych cenników gabinetów stomatologicznych i zwykle mieszczą się w granicach od 250 – 300 zł odpowiednio za ekstrakcję zęba jedno- i wielokorzeniowego. Jeśli dodatkowo konieczne jest dłutowanie korzenia zęba, zabieg kosztuje w granicach 350 zł. Prostą ekstrakcję zębów można wykonać także w ramach NFZ, jednak na zabieg taki często trzeba poczekać, co w niektórych przypadkach jest niekorzystne i wiąże się z coraz większym bólem.

Usunięcie chirurgiczne zęba zatrzymanego to szczególna forma ekstrakcji, podczas której usuwane są zęby, które z jakiegoś powodu nie są w stanie się wyrżnąć przez dziąsło. Wśród zębów zatrzymanych najczęściej spotyka się tzw. zęby mądrości czy „ósemki”, które ze względu na brak miejsca w szczęce wyrzynają się tylko częściowo. Koszt usunięcia chirurgicznego to około 600 – 1200 zł zależnie od przypadku i koniecznych zabiegów zabezpieczających dziąsło po operacji.

Najdroższym zabiegiem z zakresu ekstrakcji jest resekcja wierzchołka korzenia zęba, często połączona z koniecznością odtworzenia kości. Resekcja korzenia to proces polegający na odcięciu wierzchołka korzenia zęba i usunięciu zmian zapalnych oraz zabezpieczenie go przed ponownym powstaniem stanu zapalnego. W praktyce resekcja wierzchołka korzenia umożliwia uniknięcie konieczności całkowitej ekstrakcji. Standardowa resekcja to koszt około 1200 zł, a w przypadku konieczności odbudowy kości nawet 2500 zł.

 

O czym warto pamiętać przed i po usunięciu zęba?

Ekstrakcja zębów jest dla stomatologów rozwiązaniem ostatecznym, jako że każdy ubytek w obrębie zgryzu powoduje problemy z prawidłowym przeżuwaniem a sama ekstrakcja zęba jest zabiegiem mocno inwazyjnym. Przygotowując się do zabiegu pacjent będzie potrzebował aktualnego zdjęcia pantomograficznego, które często należy wykonać odrębnie (koszt około 50 zł, zależnie od gabinetu). Po usunięciu zęba warto zachować sporą ostrożność przy codziennej higienie przez kilka pierwszych dni oraz pamiętać o stosowaniu leków przeciwbólowych lub przepisanych przez stomatologa antybiotyków do czasu całkowitego zagojenia się rany.


Udostępnij: