Dlaczego dziąsła krwawią?

Krwawienie dziąseł pojawia się często podczas szczotkowania zębów i początkowo wiele osób nie robi z tego większego problemu – zwykłe zadrapanie dziąsła szczoteczką może spowodować, że wraz z pianą z pasty i śliną do zlewu trafi odrobina krwi. Dentyści podkreślają jednak zawsze, że nie każde krwawienie dziąseł powinno być ignorowane i jeśli występuje wielokrotnie, warto zgłosić się z nim do specjalisty. Dlaczego dziąsła krwawią i co można z tym problemem zrobić?

Najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł

Przypadkowe, niewystępujące wcześniej krwawienie dziąseł zawsze należy traktować jako anomalię związaną z nieprawidłową krzepliwością krwi. Sytuacje takie warto mieć na uwadze, bo choć jednorazowo może to być efekt nowej, zbyt twardej szczoteczki i niefortunnego szczotkowania, o tyle nawracające krwawienia to już sygnał, że z dziąsłami może dziać się coś niedobrego. Co więcej, krwawiące dziąsła mogą oznaczać problemy nie tylko z uzębieniem, ale i innymi zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu.

Zła higiena jamy ustnej to podstawowa przyczyna krwawienia dziąseł i wiedzą o tym doskonale osoby, które nie dbają regularnie o zęby i po szczoteczkę sięgają sporadycznie. Każde mycie zębów skończy się u nich prawdopodobnie krwawieniem, zarówno z powodu nieprzyzwyczajenia dziąseł do efektów szczotkowania, jak i znacznego osłabienia ich struktury przez zalegającą płytkę nazębną i rozwijającą się próchnicę. Warto wiedzieć, że do zaniedbania zębów nie potrzeba wiele czasu – na zdrowych dziąsłach może dojść do stanu zapalnego w ciągu 24 – 36 godzin od momentu niedbałego wyszczotkowania zębów, co oznacza że zaniedbanie umycia zębów jednego dnia może skończyć się poważnym problemem już kolejnego. Najlepszą metodą na uniknięcie tego typu problemów i krwawienia dziąseł będzie oczywiście przykładanie się do higieny jamy ustnej, w tym regularne szczotkowanie, płukanie i korzystanie z nici dentystycznej połączone z regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym na higienizacji zębów i przeglądzie stanu uzębienia.

Chorobowe przyczyny krwawienia dziąseł

Przenosząc się z poziomu jamy ustnej do ogólnej kondycji całego organizmu, na krwawienie dziąseł może mieć wpływ anemia, czyli niedokrwistość. Jej powodem może być niedobór żelaza spowodowany nieprawidłową dietą, ale i inne zaburzenia wewnątrz organizmu. Pojawienie się niedokrwistości można rozpoznać po częstszym poczuciu osłabienia, zmęczenia i apatii. Sprawę warto zbadać, wykonując pełną morfologię krwi i zgłaszając swoje objawy do lekarza tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Zapanowanie nad anemią i przywrócenie odpowiedniej równowagi organizmu może wyeliminować problem krwawienia dziąseł.

Anemia jest często objawem niedoborów żelaza, ale jak się okazuje, niedobory innych witamin mogą być również przyczyną częstszego krwawienia dziąseł. Najczęściej jest to efekt niedoboru witaminy C oraz K. Warto wzbogacić o nie dietę, sięgając po świeże warzywa i owoce, a także rośliny strączkowe, soję, pomidory czy kiszoną kapustę.

Dlaczego dziąsła krwawią – problem po stronie genetyki

Zdarza się, że pomimo usilnych prób zdiagnozowania przyczyny krwawienia dziąseł, żadna z wymienionych wyżej przyczyn nie może być u pacjenta powiązana z krwawiącymi dziąsłami. W wielu przypadkach okazuje się, że wina leży zwyczajnie po stronie genetyki, a dokładniej podwyższonej tendencji do chorób przyzębia. W sytuacjach takich można mówić o paradontozie – zakaźnej infekcji bakteryjnej atakującej dziąsła i tkanki wokół zębów. Nieleczona może powodować zanik kości oraz ruszanie się zębów. Paradontozę najskuteczniej kontroluje się dziś przez częste wizyty u dentysty, odpowiednią higienę jamy ustnej i stosowanie specjalnych past do zębów zmniejszających ryzyko krwawienia dziąseł przy każdym szczotkowaniu. Ważne jest też skuteczne i regularne usuwanie płytki nazębnej, która gromadząc się przyspiesza namnażanie się bakterii i rozwój próchnicy, a w jej wyniku różnego rodzaju infekcji.


Udostępnij: