Estetyczne wypełnienie kompozytowe – jak to wykonać?

Sposoby wypełniania zębów, a także stosowane materiały kompozytowe, są znane w chyba każdej profesjonalnej klinice. Charakteryzują się mało inwazyjną metodą wypełnienia zęba, powszechnie uważaną za niezwykle estetyczną. Ten rodzaj wypełnienia przywraca również strukturę i funkcje niepełnego bądź chorego zęba.

Stomatologia estetyczna zyskuje współcześnie na popularności. Ten fakt wymaga od każdego stomatologa znajomości procesu wypełniania kompozytowego zęba. Zmiana starych plomb na nowe jest istotna nie tylko z punktu widzenia estetycznego, ale również naukowego. Wypełnienia kompozytowe są mniej inwazyjne, a jednocześnie przywracają brakujące bądź zmieniono chorobowo tkanki zęba.

Kiedy można wybrać wypełnienie kompozytowe?

Wypełnienie kompozytowe bardzo często jest stosowane jako plomba dla świeżo wyleczonego zęba. Wiele osób decyduje się również na wymianę dotychczasowego wypełnienia, które po latach zmieniło kolor, wykruszyło się bądź plomba jest w kolorze czarnym. Wypełnienie kompozytowe często jest traktowane jako wypełnienie estetyczne, które raczej ma na celu poprawę wyglądu zębów pacjentów. Wypełnienie kompozytowe można doskonale dopasować do koloru wszystkich zębów w jamie ustnej, przez co ten wyleczony nie będzie się znacznie wyróżniał. Kolor wypełnienia utrzymuje się maksymalnie 10 lat.

Wypełnienie kompozytowe jest także stosowane jako forma przywrócenia zęba do poprzedniej formy. Dzięki temu możliwe jest odbudowanie brakującej bądź zmieniono chorobowej tkanki. Zatem jest traktowane jako metoda leczenia zęba.

 

Jak przygotować zęby do wypełnienia kompozytowego?

Wypełnienie kompozytowe najlepiej założyć dopiero w momencie, kiedy wszystkie zęby zostały poddane higienizacji. Usunięty został z nich kamień, osad oraz wszystkie inne zabrudzenia. Wypełnienie naniesione na niedoczyszczony ząb, powoduje nieszczelność, a także możliwość powstania pod nim nowego siedliska bakterii. Na pewno dokładnemu oczyszczaniu powinien zostać poddany ząb, na które będzie zakładane wypełnienie. Dla całościowej estetyki zdecydowanie lepiej jest wcześniej zadbać o całą jamę ustną.

Wypełnienie kompozytowe – jak je wykonać?

Wyczyszczony ząb jest oddzielany od środowiska całej jamy ustnej. Dalej stomatolog za pomocą specjalnego preparatu usuwa przebarwienia, spłukuje środek i osusza miejsce, w którym znajdzie się wypełnienie. Dalej nakłada preparat wiążący, a następnie wypełnienie kompozytowe. Do utwardzenia używana jest lampa polimeryzacyjna. Po nałożeniu pacjent od razu wyczuwa gładkość, a także niezwykłą estetykę wypełnienia.

 

Jakie są zalety wypełnienie kompozytowego?

Wypełnienie kompozytowe charakteryzuje się doskonałą szczelnością – bardzo dokładnie przylega do tkanek zęba, przez co pod spodem nie rozwijają się żadne choroby. Dodatkowo jest niezwykle trwałe i nie sposób go zniszczyć. Klienci cenią sobie przede wszystkich jednak jego wysoką estetykę – ząb nie odróżnia się od innych, a pacjent nie jest w stanie wyczuć, w którym miejscu zostało ono założone.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

 

Zakładanie wypełnienia kompozytowego w profesjonalnej klinice stomatologicznej

Od poprawnego założenia wypełnienia kompozytowego wiele zależy – tylko wtedy ząb będzie wyglądał estetycznie przez kilka następnych lat. Dlatego warto zdecydować się na profesjonalną klinikę, która wykonuje zbieg z najwyższą starannością, przyrównywaną do artyzmu. Ważne, aby stomatolog dobrał odpowiedni materiał wypełnienia, pasujący do struktury zęba, a także jego umiejscowienia w jamie ustnej – znacząco poprawi to komfort jego noszenia. Do każdego odcinka jamy ustnej powinien być dopasowany dedykowany rodzaj wypełnienia. Najczęściej stosuje się jednak wypełnienie nanohybrydowe, charakteryzujące się wysoką wytrzymałością oraz estetyką.

Dlaczego warto zdecydować się na wypełnienie kompozytowe?

Wypełnienie kompozytowe to jedno z najtrwalszych wypełnień, charakteryzujących się wysoką estetyką oraz dopasowaniem do struktury zęba. Wykonany w profesjonalnej klinice pozwoli na cieszenie się pięknym uśmiechem przez następne kilka lat.


Udostępnij: