Jak dbać o higienę jamy ustnej nosząc aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny ma za zadanie przywrócić jego posiadaczom piękny i prosty uśmiech. Nie można przy tym zapomnieć o prawidłowej higienie jamy ustnej. Jak prawidłowo szczotkować zęby nosząc aparat ortodontyczny?  

Prawidłowa higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest trudna, ale nie można o niej zapomnieć. Między zamkami aparatu często gromadzi się jedzenie, którego dokładne usunięcie za pomocą zwykłej szczoteczki jest niemożliwe. Posiadacze aparatów, którzy nie przywiązują uwagi do higieny, często zmagają się z problemem powstawania płytki nazębnej, nieświeżym oddechem, nowymi ubytkami lub innymi, trudnymi do wyleczenia chorobami. Istotne jest zatem, aby dbać o higienę jamy ustnej za pomocą specjalistycznego sprzętu, który dokładnie wyczyści przestrzenie między zębami a zamkami aparatu.

Czy dbanie o higienę jamy ustnej jest czasochłonne?

Nosząc aparat ortodontyczny konieczne będzie poświęcenie kilku dodatkowych minut w ciągu doby na prawidłową pielęgnację jamy ustnej. Przestrzenie międzyzębowe po każdym posiłku powinny być dokładnie wyczyszczone, aby zapobiec powstawaniu trudnej do usunięcia płytki nazębnej. Stąd też nie wystarczy wyszczotkować zębów zwykłą, manualną szczoteczką – konieczne będzie przeprowadzenie szeregu zabiegów, które zapobiegną rozwojowi bakterii.

Jakie szczoteczki przydadzą się do utrzymania higieny jamy ustnej?

Nosząc aparat na zębach niezbędne będzie zakup dwóch specjalistycznych szczotek do pielęgnacji. Pierwsza z nich wyglądem przypomina tradycyjną szczoteczkę manualną – jest prosto ścięta, miękka, ale w środku włosia posiada specjalne wgłębienie, dzięki czemu możliwe będzie dokładne wyczyszczenie zamków. Druga szczoteczka posiada szpiczaste zakończenie, które świetnie sprawdzi się w czyszczeniu trudno dostępnych miejsc przy zamkach. Dobrym pomysłem będzie także zainwestowanie w profesjonalny irygator, który jeszcze lepiej będzie czyścił przestrzenie międzyzębowe.

Nici do czyszczenia – niezbędnik w każdej łazience

Wiele osób noszących aparat ortodontyczny wychodzi z założenia, że nici dentystyczne są niepotrzebne w pielęgnacji jamy ustnej. Teoretycznie w tej roli mogłaby sprawdzić się szczoteczka o szpiczastym zakończeniu, ale nic bardziej mylnego! Każdy posiadacz aparatu powinien posiadać w swojej łazience nici dentystyczne i stosować je po każdym umyciu zębów. Nie ma lepszego sposobu na usunięcie resztek jedzenia spomiędzy zębów niż nylonowa nić – nawet szczoteczki elektryczne nie są równie skuteczne. Warto również pamiętać, że nici dentystyczne, stosowane z ostrożnością, nie uszkodzą zamków. Dobrym nawykiem jest noszenie jednego opakowania przy sobie, przy każdym wyjściu z domu.

Pielęgnacja jamy ustnej z aparatem ortodontycznym krok po kroku

Szczotkowanie jamy ustnej z aparatem ortodontycznym trwa zdecydowanie dłużej, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Czyszczenie warto rozpocząć od manualnej szczoteczki z wgłębieniem na włosiu, aby usunąć bakterie znajdujące się w łatwo dostępnych miejscach. Szczoteczką należy wykonywać ruchy góra-dół, nie zaś półokrągłe. Świetnie sprawdza się także wymiatanie od góry do dołu, ponieważ zapobiega to uszkodzeniu zamków. Po kilku minutach można wziąć szpiczasto zakończoną szczoteczkę lub irygator i zadbać o przestrzenie będzie klamrami. Ostatnim krokiem powinno być dokładne wynitkowanie przestrzeni międzyzębowych, aby ostatecznie pozbyć się bakterii i resztek jedzenia. Istotne jest, aby do wszystkiego stosować delikatne pasty do zębów, a ruchy dłonią nie mogą być zbyt dynamiczne, aby nie uszkodzić zamków.

Po dokonaniu wszystkich tych czynności warto jeszcze w lustrze skontrolować, czy żadne miejsce nie zostało pominięte podczas czyszczenia. W razie wątpliwości można powtórzyć zabieg, a jeśli nie jest to konieczne – przepłukać usta płynem do płukania.

Aparat na zęby a wizyty u ortodonty

Posiadając aparat na zębach wizyty u ortodonty są obowiązkowe. Podczas kontroli warto poprosić o zdjęcie łuku aparatu, aby móc dokładnie oczyścić przestrzeń zębów znajdującą się pod nim. Wielu specjalistów dodatkowo stosuje swój sprzęt, aby usunąć zalegające resztki jedzenia. Warto jednak pamiętać, że zawsze istnieje taka możliwość i można z niej skorzystać.

Specjalistyczne pasty do zębów – których unikać?

Nosząc aparat na zębach nie można pozwolić sobie na stosowanie w pielęgnacji niektórych specjalistycznych preparatów. Z pewnością należą do nich wybielające pasty do zębów, których skład może nie tylko uszkodzić klej trzymający zamki aparatu. Pasty wybielające zadziałają jedynie powierzchownie, co będzie widać po kilku latach w momencie ściągnięcia aparatu na zęby.

Po zdjęciu aparatu piękny uśmiech wynagrodzi nam te lata wzmożonej pielęgnacji.

 

Jak zachować zdrowe zęby nosząc aparat ortodontyczny?

W celu utrzymania zdrowego uśmiechu, nosząc aparat ortodontyczny, konieczne jest systematyczne szczotkowanie zębów – najlepiej po każdym posiłku. Dodatkowo warto zawsze zapytać swojego ortodonty o dodatkowe kroki w pielęgnacji. Lekarz z pewnością podpowie jakie sposoby będą najbardziej skuteczne.


Udostępnij: