Czy implanty zębów trzeba wymieniać?

Pytanie o to, czy raz założone implanty zębowe trzeba w ciągu życia wymieniać pada dość często wśród pacjentów, u których konieczne jest zastosowanie implantu w celach uzupełnienia zgryzu. Na pytanie to nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, bo choć co do zasady implanty powinny być na stałe zespolone z kością żuchwy i równie trwałe, jak zęby naturalne, podobnie jak te ostatnie mogą ulegać zniszczeniu jeśli zostaną niewłaściwe wykonane bądź nie będziemy o nie dbać. Od czego zależy trwałość implantów zębowych i czy trzeba je wymieniać?

Jak trwałe są implanty zębowe?

wstawianie implantówStosowane jako estetyczne uzupełnienie ubytków zębowych implanty są dziś jednym z najkorzystniejszych sposobów na zastępowanie utraconych zębów i poprawę funkcjonalności całej szczęki. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i strukturze, implanty dentystyczne dają podczas jedzenia czy mówienia takie samo wrażenie, jak zęby naturalne, dzięki czemu ich zastosowanie nie jest dla pacjenta w żaden sposób niewygodne. Dużym znakiem zapytania w przypadku stosowania implantów jest jednak ich trwałość – ze względu na to, że są na stałe zespolone z kością żuchwy lub szczęki, implanty stomatologiczne nie powinny się psuć i wymagać wymiany. Jak jest w rzeczywistości?

Istotnym czynnikiem wpływającym na trwałość implantów zębowych jest tzw. proces osteointegracji, czyli moment w którym komórki budujące kość zębową wrastają w materiał tytanowy, z którego wykonany jest korzeń implantu. Po takim wrośnięciu implant powinien być trwały i po okresie 4-6 miesięcy całkowicie zakorzeniony w szczęce. Aby to było jednak możliwe, lekarz musi prawidłowo umieścić implant, a pacjent musi o niego odpowiednio zadbać. Ważne będzie tu więc dokładne zbadanie pacjenta przed rozpoczęciem procesu leczenia, wykonanie pełnej diagnostyki obrazowej pozwalającej na ocenę stanu kości, oraz dobre zaplanowanie procesu rekonstrukcji zgryzu w obrębie implantu dentystycznego. Jeśli ten byłby zbytnio obciążony w stosunku do innych zębów, trwałość implantu znacząco by zmalała.

Jak pacjent wpływa na trwałość implantów zębowych?

implant korona

Niezwykle dużą rolę w zapewnieniu trwałości implantu zęba będzie odgrywał sam pacjent i to, jak zadba on o stan swojego uzębienia. Rozpoczynając od prawidłowych nawyków higienicznych, a więc codziennego szczotkowania przynajmniej dwa razy dziennie, stosowania płukanek i nici dentystycznej, i kończąc na regularnych wizytach kontrolnych u dentysty, niewiele potrzeba by upewnić się, że implant nie będzie wymagał szybkiej wymiany. Ważne mogą okazać się w tym wypadku także nawyki żywieniowe, a więc unikanie potraw czy napojów mogących osłabiać stan uzębienia i zdrowie dziąseł, a więc wpływać także bezpośrednio na stan implantu zębowego.

W przypadku stosowania implantów, pacjenci powinni przywiązać jeszcze większą wagę do zabiegów higienizacji wykonywanych w gabinetach dentystycznych. Usunięcie płytki nazębnej powodującej powstawanie próchnicy jest w przypadku implantów wyjątkowo ważne, bo pozwala uniknąć stanów zapalnych w ich obrębie trudniejszych do wyleczenia ze względu na materiał wykonania implantu. Wbrew pozorom „sztuczny ząb” nie jest zębem, o którego nie trzeba dbać wcale. Aby mieć pewność, że utrzyma się w najlepszej formie, warto podnieść swoje zwyczaje higieny jamy ustnej na jeszcze wyższy poziom.

Czy implanty zębów trzeba wymieniać?

Prosta odpowiedź na to pytanie brzmiała by „nie” – w idealnym scenariuszu nie trzeba ich wymieniać, bo implant jest na stałe osadzony w kości i jeśli nie pojawią się czynniki zewnętrzne, na które nie ma wpływu ani pacjent ani lekarz, implanty mogą pozostać osadzone w kości nawet po wypadnięciu wszystkich stałych zębów. Wiele zależy jednak od higieny jamy ustnej, którą stosuje pacjent i jakości pracy wykonanej przez samego implantologa już w momencie tworzenia nowego implantu.


Udostępnij: