Ile czasu utrzymuje się znieczulenie od dentysty?

znieczulenie

Znieczulenie miejscowe stosowane w zabiegach stomatologicznych to najskuteczniejszy sposób na wyeliminowanie odczucia bólu podczas borowania, leczenia i wypełniania ubytków zębowych. Z dostępnych środków blokujących receptory nerwowe odpowiedzialne za odczuwanie bólu korzystają dziś wszyscy stomatolodzy i na prośbę pacjenta mogą zastosować je nie tylko przy dużych zabiegach i leczeniu kanałowym, ale i mniejszych ubytkach i wypełnieniach. Sam efekt odrętwienia powodowany przez znieczulenie nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego optymalnie powinien ustąpić krótko po zakończonej wizycie w gabinecie dentysty. Ile w rzeczywistości trzyma znieczulenie i jak długo może utrudniać jedzenie i picie?

Jak działa znieczulenie miejscowe u dentysty?

Znieczulenie podawane przez dentystę przed rozpoczęciem leczenia zębów to preparat, który nie eliminuje bólu związanego z leczeniem wrażliwej miazgi zębowej, a jedynie blokuje receptory w okolicy leczonego miejsca odpowiedzialne za przekazywanie wrażenia bólu do mózgu. W efekcie dentysta nie musi martwić się o dyskomfort pacjenta podczas zabiegu utrudniający często współpracę z pacjentem, a osoba leżąca na fotelu dentystycznym może bez kłopotu poddać się nawet godzinnemu leczeniu zęba bez odczuwania skutków wiercenia i oczyszczania miazgi zębowej.

Najważniejszą zaletą znieczulenia miejscowego jest ich odwracalność – działanie leku z czasem ustępuje, a funkcje nerwów odpowiadających za odczuwanie bólu w znieczulonym miejscu powracają do pełnej sprawności. Z reguły znieczulenie trzyma od godziny do dwóch, zależnie od wybranego przez stomatologa środka znieczulającego, jego dawki oraz miejsca podania. Jeśli jest to konieczne dla leczenia, stomatolog może podać kolejną dawkę znieczulenia by wydłużyć jego działanie.

Jak długo trwa znieczulenie – stosowane rodzaje znieczuleń miejscowych

znieczulenie przed leczniem zębów

Dość oczywistym czynnikiem wpływającym na to ile trzyma znieczulenie po wizycie u dentysty będzie jego rodzaj – najprostsze znieczulenie powierzchowne ustąpi najszybciej, natomiast znieczulenie przewodowe będzie trzymało najdłużej. Kiedy się je stosuje?

Znieczulenie powierzchowne to najczęściej żel lub aerozol, które rozprowadzone na powierzchni dziąseł eliminują częściowo ból w okolicy drobnych zakończeń nerwowych. Rozwiązanie takie stosuje się najczęściej w miejscu wkłucia igły ze znieczuleniem właściwym lub przy drobnych zabiegach profilaktycznych u pacjentów z wysoką wrażliwością zębów i dziąseł. Jego działanie trwa krótko i zwykle ustępuje po kilkunastu minutach od zastosowania.

Znieczulenie nasiękowe to już znieczulenie wkłuwane bezpośrednio w dziąsło, pod błonę śluzową jamy ustnej. To najczęściej stosowane rozwiązanie, które sprawdza się w większości zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Znieczulenie nasiękowe może utrzymywać się do dwóch godzin, jednak po tym czasie najczęściej ustępuje całkowicie. Ostatni wariant, a więc znieczulenie przewodowe stosuje się najczęściej podczas wyrywania zębów bocznych dolnych lub bardzo głębokiego leczenia kanałowego. Czas jego trwałości to nawet trzy godziny, a samo znieczulenie odcina odczuwanie bólu w nieco większym obszarze niż w przypadku poprzednich dwóch wariantów znieczulenia.

Znieczulenie zęba a jedzenie po wizycie u stomatologa

Z reguły osoby odwiedzające stomatologa i wymagające zastosowania znieczulenia podczas zabiegu obawiają się po wyjściu o możliwość powrotu do jedzenia i picia. Sam fakt znieczulenia nie jest tu przeszkodą do spożywania posiłków, jednak zależnie od miejsca wykonania leczenia i stopnia odrętwienia twarzy po znieczuleniu, przyjmowanie płynów i pokarmów może być utrudnione. Najniebezpieczniejsza w tych sytuacjach jest utrata czucia w obrębie języka i policzków, które po znieczuleniu mogą zostać podczas jedzenia łatwo uszkodzone. Z reguły więc zaleca się odczekanie do odzyskania pełniejszej sprawności.

wstrzykiwanie znieczulenia

Jedną z najważniejszych wskazówek, jakiej udzielają stomatolodzy wszystkim pacjentom korzystającym ze znieczulenia jest obserwowanie jego objawów. Jak każdy lek, znieczulenie także może wywołać skutki uboczne, w tym gorsze samopoczucie i osłabienie. Uwagę zwrócić należy także na sam czas trwania znieczulenia – o ile lekarz nie zastosował większej niż zalecana dawki, znieczulenie miejscowe powinno ustąpić po 2, maksymalnie 3 godzinach. Jeśli efekty utrzymują się znacznie dłużej, warto zwrócić się do lekarza. Z reguły nawet u najbardziej wrażliwych na znieczulenie pacjentów poczucie odrętwienia i braku czucia w okolicy leczonego zęba nie jest w żaden sposób odczuwalne po kilku godzinach od leczenia.


Udostępnij: