Jak leczyć próchnicę?

Przyczyny i problemy związane z próchnicą

Szacuje się, że w Polsce próchnica jest problemem nawet 95% dorosłych, którzy nawet przy dobrej higienie jamy ustnej mogą doświadczać wywołanych próchnicą ubytków, prowadzących również do całkowitej utraty poszczególnych zębów. To między innymi z powodu tak powszechnego występowania próchnicy, do protetyków zgłaszają się coraz młodsze osoby, które po utracie własnych zębów chcą uzupełnić swój zgryz i cieszyć się ładnym, pełnym uśmiechem.

Próchnica jest zaawansowaną chorobą zakaźną o podłożu bakteryjnym i choć powszechnie uznaje się, że jej największą przyczyną jest zbyt duże spożycie cukrów oraz brak higieny, w rzeczywistości przyczyny jej powstawania są znacznie bardziej złożone. Samą chorobę powodują przede wszystkim bakterie, które występują w jamie ustnej obok tzw. „dobrych” bakterii fizjologicznych i specjalizują się w rozkładaniu cukrów, produkcji kwasów organicznych. Jednym z najprostszych sposobów zauważenia próchnicy gołym okiem jest obserwowanie żółtawego nalotu na zębach nazywanego fachowo płytką nazębną. Na rozwój próchnicy nie mają wpływu jedynie czysta woda, tłuszcze oraz białka, które w praktyce nie są przecież jedynymi spożywanymi przez człowieka składnikami odżywczymi. Z tego też powodu nawet najlepiej dbające o higienę osoby, które sięgają po szczoteczkę do zębów po każdym posiłku mogą zmagać się z próchnicą – wystarczy spożycie pomiędzy posiłkami cukierków, pożywnych batonów, słodkich owoców, kawy, herbaty, czy soku, by dostarczyć bakteriom ich pożywki, czyli węglowodanów. Już po 10 minutach od zjedzenia przekąski bogatej w węglowodany, pH w jamie ustnej zmniejsza się do wartości około 5,0, powodując demineralizację szkliwa, czyli rozpuszczenie i wypłukiwanie z niego jonów wapnia. Im głębiej w strukturę zęba wnikną nagromadzone kwasy i bakterie, tym gorzej dla zęba i jego leczenia.

Leczenie próchnicy – jak skutecznie zapobiegać ubytkom?

Nieleczona próchnica może doprowadzić do przedostania się bakterii do miazgi zębowej, co spowoduje nie tylko fizycznie odczuwalny ból zębów, ale także nieodwracalne uszkodzenia, które mogą skutkować koniecznością usunięcia jej przez leczenie kanałowe. Warto więc odpowiednio wcześnie zgłosić się do stomatologa, obserwując dokładnie stan swoich zębów i pamiętając, że pozornie niedokuczliwa próchnica może mieć wpływ nie tylko na stan zdrowia zębów, ale i całego organizmu.

Jednym ze sposobów leczenia próchnicy, szczególnie w jej początkowych stadiach jest tzw. remineralizacja, czyli dokładne oczyszczenie miejsca, w którym pojawiają się małe odwapnienia, a następnie nałożenie na nich specjalnego żelu lub lakieru fluorowego, który przyspieszy odbudowywanie szkliwa na zębach. Metoda ta jest jednak skuteczna wyłącznie przy bardzo niewielkich odwapnieniach – większe ubytki muszą zostać załatane tzw. plombą. Podczas uzupełniania ubytków, stomatolog musi najpierw usunąć chorą tkankę, a następnie wypełnić szczelnie ubytek odpowiednim materiałem, najczęściej kompozytowym, dobieranym pod względem koloru do zęba tak, by plomba była niewidoczna.

Zapobieganie próchnicy sposobem na uniknięcie wizyty u dentysty

Nikt nie lubi pojawiać się w gabinecie stomatologa, szczególnie gdy w grę wchodzi konieczność uzupełniania ubytków. Ważne jest jednak, by wyrobić sobie nawyk regularnych wizyt, które pozwolą nie tylko utrzymać próchnicę pod kontrolą i pozbyć się kamienia nazębnego z miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki czy nici dentystycznych, ale też dadzą szansę szybko zareagować w razie pojawienia się drobnych ubytków. O stan zębów warto zadbać jednak także w domu, pamiętając że na zdrowie zębów wpływa także dieta matki dziecka jeszcze w okresie ciąży. Ograniczenie cukrów, spożywanie większej ilości produktów białkowych oraz regularne uzupełnianie niedoborów witamin A,C, D i wapnia przy dokładnej higienie jamy ustnej powinno skutecznie utrzymać próchnicę pod kontrolą.


Udostępnij: