Wybielanie zębów – czy jest dla każdego?

Zabieg wybielania zębów jest z pewnością szeroko znany i popularny, a przede wszystkim pozwala cieszyć się niezwykle ładnie wyglądającymi zębami. W tym artykule skupiamy się jednak na tym, czy jest to zabieg dla każdego. Piszemy o tym, jak taki zabieg przebiega, jakie są jego efekty oraz o potencjalnych przeciwwskazaniach.

Jeśli chcesz skorzystać z wybielania zębów lub potrzebujesz informacji na temat tego zabiegu, zapraszamy do lektury.

Wybielanie zębów

W jaki sposób przebiega wybielanie zębów i co daje?

Jak sama nazwa wskazuje, celem tego zabiegu jest uzyskanie bardzo białego koloru zębów. Niektórzy stosują specjalne pasty czy preparaty, które mają pomagać w osiągnięciu takiego efektu, lecz ich działanie jest bardzo wolne i nie zawsze przynosi takie efekty, na jakie dana osoba liczy. Z kolei zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych są wykonywane z użyciem specjalistycznych środków wybielających i naświetlania. Po jakimś czasie odcień się zmienia i zabieg trzeba powtórzyć, jeśli chce się zachować idealnie biały odcień zębów. Wybielanie zębów wykonywane jest w takich dużych miastach jak, na przykład, Gdańsk, a także w mniejszych miejscowościach.

Przygotowanie do zabiegu

Jeśli chcesz poddać się wybielaniu zębów, najpierw umów się na wizytę kontrolną do dentysty, który musi stwierdzić, czy zabieg wybielania zębów może być u Ciebie przeprowadzony. Dlaczego? Ponieważ nie u każdego można go przeprowadzić. Jeśli na zębach zalega dużo osadu, widać problemy z dziąsłami, korzenie zębów są widoczne lub pacjent ma inny poważny problem z uzębieniem, taki zabieg nie może być przeprowadzony i najpierw wszystkie nieprawidłowości muszą być wyleczone.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Wybielanie zębów nie jest dla każdego. Oprócz schorzeń zębów przeciwwskazań jest znacznie więcej. Należy do nich bardzo ciemna barwa zębów, czyli taka, na której wybielanie się po prostu nie uda, która nie powinna być barwiona. Taka barwa jest często efektem przebytych chorób, palenia papierosów, a czasami także regularnego przyjmowania lekarstw zawierających określone substancje. Ze względu na to, że w zabiegu wybielania używane jest naświetlanie i silne środki, nie jest to zabieg wykonywany również u kobiet w ciąży ze względu na potencjalne zagrożenie dla matki lub dziecka. Zabieg wybielania zębów nie jest przeprowadzany również u dzieci do około szesnastego roku życia.

Jak wygląda zabieg wybielania zębów?

Jeśli lekarz stwierdzi, że u danego pacjenta może być przeprowadzone wybielanie zębów, przychodzi czas na wykonanie wszystkich niezbędnych zabiegów mających na celu wyczyszczenie uzębienia. Trzeba się pozbyć kamienia oraz przebarwień, a także naprawić wszystkie inne problemy, które są przeszkodą dla rozpoczęcia wybielania. Kiedy zęby będą już przygotowane do zabiegu, lekarz wybiera z pacjentem sposób jego wykonania.

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest laserowe wybielanie zębów, które przeprowadzane jest bardzo sprawnie. Pacjent siedzi w czasie zabiegu na fotelu dentystycznym, a więc komfort jest zapewniony. Jest to metoda idealna dla osób, których zęby zmieniają odcień, na przykład, przez palenie papierosów czy picie dużych ilości herbaty, czy kawy. Jeśli chodzi o rezultaty, metoda laserowa zapewnia niezwykle biały uśmiech – można tutaj uzyskać biel jaśniejszą o kilkanaście odcieni. Jeśli pacjent chce utrzymać taki odcień zębów przez całe życie, będzie musiał powtarzać zabieg co około trzy lata. Po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia co do diety oraz ogólnego obchodzenia się z zębami.

Inną skuteczną metodą wybielania zębów jest metoda nakładkowa, którą pacjent może stosować samodzielnie w domu i jest to metoda zazwyczaj traktowana jako uzupełnienie laserowego wybielania zębów. Przed rozpoczęciem Twoje zęby zostaną odpowiednio wyczyszczone w gabinecie stomatologicznym i zostaną pobrane wyciski Twoich zębów. Na ich podstawie specjaliści stworzą pasujące nakładki, które otrzymasz razem ze specjalnymi żelami do wybielania. Wybielanie możesz robić w swoim domu – w gabinecie dostaniesz instrukcje, w jaki sposób to robić. Dobrze dobrana metoda wybielania zębów jest w stanie znacznie wpłynąć na ich kolor i sprawić, że zniszczone, ciemne uzębienie będzie wyglądało dużo ładniej i zdrowiej. Chcąc poddać się takiemu zabiegowi, najpierw udaj się do stomatologa na wizytę kontrolną.


Udostępnij: