Ciemne zęby – jaka metoda rozjaśniania będzie najskuteczniejsza?

dobry stomatolog z Gdańska

Zdrowy uśmiech i białe zęby to marzenie wielu, jednak zarówno predyspozycje genetyczne jak i codzienne nawyki często utrudniają osiągnięcie upragnionego efektu. Picie kawy, palenie papierosów czy dieta bogata w produkty silnie barwiące (np. buraki) utrudniają utrzymanie uśmiechu perliście białym nawet przy odpowiedniej codziennej higienie. Wybielanie zębów to dla wielu osób doskonałe rozwiązanie, jednak jaką metodę wybrać? Czym różni się wybielanie u stomatologa i w domu? Jak rozjaśnić ciemne zęby?

Metody rozjaśniania zębów w gabinecie stomatologicznym

Wybór profesjonalnego wybielania zębów u stomatologa jest często podyktowany brakiem sukcesu w stosowanych metodach domowych. Stosowanie domowych rozwiązań w postaci sody oczyszczonej czy soku z cytryny nie jest najskuteczniejsze, a dodatkowo uszkadza i osłabia szkliwo zębów. Nie najlepszym pomysłem są też pasty, które przez zawartość ścierających drobinek mogą być zbyt szorstkie dla powierzchni zęba. Jakie metody stosują stomatolodzy?

Wybielanie zębów laserem

Metoda laserowego wybielania zębów pozwala na rozjaśnienie ich o nawet kilkanaście tonów podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Dzięki temu, że zabieg nie wiąże się z żadną ingerencją mechaniczną w szkliwo zębów, jego przeprowadzenie jest zupełnie bezpieczne dla zdrowia zębów i nie osłabia samego szkliwa.

wybielanie zębów w Gdańsku

To zdecydowanie wygodne rozwiązanie dla tych, którzy chcą osiągnąć szybki efekt i nie obawiają się samej wizyty w gabinecie dentystycznym – wybielanie z pomocą lasera jest bezbolesne.

Aby wybielanie zębów z pomocą lasera (lub innej metody profesjonalnego wybielania) było możliwe i nie uszkodziło struktury zębów, konieczne jest wcześniejsze zaleczenie wszystkich ubytków – przeprowadzony zabieg powinien być bezbolesny, a jedyny dyskomfort jaki może towarzyszyć pacjentowi po zabiegu to czasowa nadwrażliwość na wysokie i niskie temperatury.

Po wybielaniu laserowym, osiągnięty efekt wymaga czasu na ustabilizowanie się. Zwykle trwa to nie dłużej niż 7 dni. Warto pamiętać, że ze względu na istniejące w zębach wypełnienia, po zabiegu wybielania konieczna może okazać się ich wymiana, by nie odznaczały się kolorystycznie od wybielonego szkliwa.

Nakładkowe wybielanie zębów

Dobrane przez stomatologa nakładki wybielające umożliwiają przeprowadzenie wybielania w warunkach domowych, z zastosowaniem preparatów znanych ze skuteczności w gabinetach dentystycznych. Metoda ta jest równie bezpieczna, co wybielanie laserowe, o ile nakładki zostaną prawidłowo dobrane do wycisku zębów pacjenta, a sam pacjent będzie stosował je zgodnie z zaleceniami stomatologa. Stomatologiczne nakładki dentystyczne są zdecydowanie lepszym wyborem, niż gotowe preparaty o podobnym działaniu dostępne w sklepach internetowych czy drogeriach.

Metoda nakładowego wybielania zębów jest często stosowanym uzupełnieniem przeprowadzonego wcześniej wybielania laserowego, szczególnie polecanym w przypadku pacjentów o ciemnych zębach chcących osiągnąć jak najlepszy efekt wizualny. Nakładkowe wybielanie zębów najczęściej nie sprawdzi się samodzielnie przy bardzo intensywnych przebarwieniach szkliwa po kawie czy paleniu papierosów.

Jedną z ważniejszych zalet nakładek do wybielania zębów jest ich wieloletnia trwałość. Pacjent, u którego raz wykonano wycisk zębów i dla którego stworzono dedykowane nakładki może dostać u swojej higienistki kolejną porcję żelu wybielającego, uzupełniając zabieg wybielania w warunkach domowych nawet kilka lat po profesjonalnym wybieleniu w gabinecie. To doskonały sposób na zachowanie białego uśmiechu jak najdłużej.

Domowe sposoby wybielania – dlaczego się nie sprawdzają?

Zarówno sposoby domowe, jak i dostępne w aptekach czy drogeriach preparaty do wybielania zębów nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty, ponieważ zawarte w nich składniki wybielające muszą być, dla bezpieczeństwa, znacznie łagodniejsze niż preparaty dentystyczne. Warto pamiętać też, że niesprawdzone przez stomatologa zęby z drobnymi uszkodzeniami i ubytkami mogą zareagować negatywnie na proces wybielania, stając się bardziej nadwrażliwe i bolesne podczas jedzenia czy picia.

Idealnie wybielone zęby

O czym warto pamiętać decydując się na wybielanie zębów?

Poszukując sposobu na zdrowe i białe zęby trzeba pamiętać, że zdecydowanie najlepsze efekty i najbezpieczniejszy proces wybielania oferują profesjonalne gabinety dentystyczne. Upewnienie się przez dentystę, że zęby są zdrowe, a wszelki osad i kamień nazębny zostaną usunięte przed procedurą wybielania gwarantują lepsze wyniki i przede wszystkim pozwalają uniknąć bólu zębów.

Profesjonalne wybielanie zębów nie uszkadza szkliwa, ale domowe metody wybielania mogą być już dla zębów szkodliwe i należy ich unikać. Szczególnie niebezpieczne są tu sposoby wykorzystujące sodę oczyszczoną czy mocno ścierające pasty do zębów, które przy nieostrożnym szorowaniu mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i dziąseł.

Przez pierwsze dni po wybielaniu zębów konieczne jest stosowanie tzw. białej diety. Jest to ważne, ponieważ na tym etapie każde mocno barwiące potrawy mogą zniszczyć efekt, jaki osiągnięto podczas wybielania.


Udostępnij: