Najlepszy chirurg implantolog w Gdańsku – jakie powinien mieć cechy?

Powierzając lekarzom opiekę nad swoim zdrowiem, pacjenci darzą ich ogromnym zaufaniem, niezależnie od specjalizacji danego lekarza. W przypadku chirurgów implantologii zaufanie to dotyczy zarówno prawidłowego rozpoznania schorzenia zęba, jak i wykonania zabiegu w sposób maksymalnie sprawny i bezbolesny. W tym artykule przyglądamy się pracy implantologów bliżej i piszemy o tym, jakie cechy powinien mieć dobry chirurg implantolog.

Czym jest implantologia?

Na początku warto przypomnieć, czym konkretnie zajmuje się implantologia. Jest to dziedzina medycyny, w ramach której umieszczane są w ciele implanty, czyli sztuczne elementy zastępujące prawdziwe fragmenty ciała. Jeśli chodzi o zabiegi stomatologiczne, implanty są ostatecznym rozwiązaniem – są zakładane wówczas, kiedy dany ząb jest już zniszczony na tyle, że żaden zabieg nie jest w stanie mu pomóc i trzeba wstawić jego zamiennik, aby całe uzębienie zachowało stały układ i aby ładnie wyglądało.

Cechy dobrego chirurga implantologa

Aktualnie istnieje niezwykle wiele możliwości uzupełniania brakujących zębów czy też ich ubytków, dlatego niektórzy lekarze specjalizują się w takich zabiegach. Wśród wypełnień można wymienić, na przykład, licówki, korony i wiele innych. Każde z tych wypełnień jest przeznaczone do innych rodzajów ubytków, dzięki czemu można takie wypełnienie dobrze dopasować.

Chirurg implantolog powinien mieć zatem, po pierwsze, rozległą wiedzę na temat rodzajów wypełnień, ich zastosowania oraz na temat typów uszkodzeń i chorób zębów. Taka wiedza pozwala na właściwą diagnozę, która jest niezbędnym pierwszym krokiem do właściwie przeprowadzonego zabiegu. Duża wiedza na temat stomatologii pozwala nie tylko szybko orientować się, co jest przyczyną problemów z zębami u konkretnego pacjenta, lecz również przewidywać potencjalne komplikacje i zdecydowanie na nie reagować.

Zdecydowanie w działaniach również jest niezwykle ważną cechą dobrego implantologa, ponieważ zdecydowane ruchy są niezbędne, aby nie skaleczyć pacjenta ostrym narzędziem. Jest to szczególnie ważne podczas pracy z implantem zęba, bo jest to przecież element tak mały, że również przestrzeń, nad którą się pracuje, jest niewielka.

Ważne cechy implantologa

Chirurg implantolog musi być również bardzo precyzyjny. Powinien wiedzieć, co dokładnie trzeba zrobić i na tym się skupić, doprowadzając operację do końca. Podczas zabiegu chirurgicznego nie ma miejsca na kreatywność – trzeba wykonać konkretną operację w określony sposób, dzięki któremu uzębienie będzie służyło i nie pojawi się tam żaden ból.

Implantologia jest również nierozerwalnie powiązana ze zmysłem estetyki, który dany chirurg powinien posiadać. Chodzi tutaj przecież nie tylko o uzupełnienie braków zębowych, ale również o właściwe dobranie koloru implantu oraz jego korony. Zęby mają bardzo różne odcienie bieli, szarości oraz innych kolorów, dlatego przed zabiegiem wstawienia implantów lekarz musi zamówić implant w takim kolorze, który będzie pasował do pozostałego uzębienia. Implant nie może się wyróżniać spośród pozostałych zębów.

Równie ważną i prawdopodobnie oczywistą cechą każdego implantologa powinien być profesjonalizm. Co to oznacza? Znaczy to, że chirurg powinien być skupiony na swojej pracy tak, aby niczego nie przeoczyć. Oznacza to również, że musi wiedzieć, jak współpracować z pacjentami. Powinien zrozumiale przekazywać informacje na temat danych schorzeń zębów oraz przebiegu zabiegów, które będzie wykonywał. Dobry chirurg jest też cierpliwy, zarówno w kwestii zadawanych mu na co dzień pytań, jak i podczas wykonywania zabiegów. Profesjonalizm przejawia się również zachowywaniem spokoju w sytuacji niespodziewanej, w przypadku komplikacji czy wówczas, kiedy pacjent reaguje wyjątkowo emocjonalnie w dniu operacji.

Każdy pacjent docenia również chirurga implantologa, który pasjonuje się swoją pracą, bo to oznacza, że skupia się na niej i działa pewnie. Jeśli lekarz nie zadaje zbyt wielu pytań i wydaje się nieobecny, trudno mu zaufać. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie w wykonywane obowiązki i porozumienie z pacjentem. Kiedy lekarz podchodzi do zabiegów profesjonalnie i z ciekawością oraz uświadamia pacjentowi przebieg każdej operacji, sprawia to, że pacjent jest spokojny, a samemu lekarzowi oraz pozostałemu personelowi dobrze się pracuje. Najlepszy chirurg to taki, który wie, jak działać i który zdaje sobie sprawę, że jego nastawienie ma wpływ na osoby, wśród których pracuje.


Udostępnij: