Jak nie bać się dentysty?

Strach przed wizytą u dentysty dotyka w pewnym stopniu każdego, kto nawet krótko zwlekał z wizytą po pojawieniu się bólu zęba. O ile przy zdrowym zgryzie i braku problemów z próchnicą regularne wizyty są tylko formalnością połączoną ewentualnie z oczyszczaniem i skalingiem, przy pierwszych ubytkach, próchnicy czy bólu w obrębie korzeni fotel dentystyczny zdaje się zamieniać w miejsce tortur. Jak nie bać się dentysty i doprowadzić zęby do pełnego zdrowia szybko i bez bólu?

Znajdź dobry gabinet stomatologiczny

dobry dentysta Gdańsk

Dobry dentysta powinien sprawnie i szybko wykonać swoją pracę.

Rada ta wydaje się być dość oczywista, jednak trudno nie podkreślać roli jaką w strachu przed dentystą odgrywa sam dentysta. Jeśli trafimy do dobrego specjalisty, przez którego nie poczujemy się oceniani, a leczenie zostanie dopasowane do naszych możliwości finansowych czy progu tolerancji bólu, każda kolejna wizyta powinna być coraz łatwiejsza do zniesienia. Dobry stomatolog to stomatolog sympatyczny, nastawiony przyjaźnie do każdego pacjenta. Dentysta nie powinien obwiniać pacjenta za stan jego zębów, a zwyczajnie przestrzegać o przestrzeganiu prawidłowej higieny jamy ustnej po zakończonym leczeniu i jej wpływie na zdrowie zębów!

Zaplanuj kompleksowe leczenie

Jednym z wielu problemów powodujących późniejszy strach przed wizytą u dentysty jest konieczność leczenia wielu zębów, nawet tych które jeszcze nie bolą, więc z pozoru nie muszą być leczone. Jeśli Twoja ostatnia wizyta u dentysty miała miejsce kilka lat temu, a choć jeden ząb zaczyna boleć z powodu ubytku, istnieje ogromna szansa na to, że leczenia będzie wymagało więcej z nich. Przygotuj się na to, by nie poczuć się zaskoczonym przez stomatologa. Wiedząc już od początku, jak długi plan leczenia będzie konieczny do zrealizowania możesz ustalić ze stomatologiem terminy najbardziej dogodne dla siebie, także finansowo.

Wizyta u dentysty – im wcześniej, tym mniej strachu

Nawiązując do wspomnianego już wcześniej kompleksowego leczenia, trudno ukryć że wczesna wizyta u stomatologa to często właśnie najlepszy sposób na uniknięcie kilku kolejnych wizyt i leczenia kolejnych zębów. Chory ząb nie musi boleć od razu i nie będzie bolał cały czas, jednak jeśli pozostanie nieleczony, z czasem będzie wymagał bardziej rozległego leczenia kanałowego czy nawet usunięcia. Co gorsze, stan zapalny może roznieść się na sąsiednie, osłabione zęby, które zaniedbane również po czasie zmuszą do wizyty u dentysty. Rozwiązanie jest jedno i bardzo oczywiste – przełamanie strachu raz, wyleczenie wszystkich chorych zębów, maksymalne wzmocnienie codziennej higieny jamy ustnej i później już tylko regularne wizyty kontrolne w gabinecie. Im częściej chodzisz do dentysty, tym mniej bolesne stają się kolejne zabiegi.

Leczenie zębów w znieczuleniu

Negatywne odczucia związane z wizytą u dentysty dość łatwo pokonać prosząc o znieczulenie miejscowe nawet dla pozornie prostego zabiegu. Obecnie w dobrych gabinetach stomatologicznych stosuje się środki, które pomimo małej dawki są w stanie uśmierzyć odczuwanie bólu w miejscu zabiegu i z powodzeniem przeprowadzić pacjenta nie tylko przez borowanie, ale i skomplikowane zabiegi leczenia kanałowego. O znieczulenie można poprosić zawsze, a wielu stomatologów stosuje wręcz politykę pytania pacjenta przed każdym kolejnym zabiegiem o to, czy znieczulenie ma zostać zastosowane.

Chirurgia stomatologiczna

Stomatolodzy podczas zabiegu.

Dlaczego warto znieczulić się na fotelu dentysty? Leczenie jednego zęba może być jeszcze do zniesienia, jednak często konieczne jest oczyszczenie i zaplombowanie kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Zamiast się męczyć i umawiać na kolejne wizyty dla każdego z nich, warto zapytać o możliwość wydłużenia wizyty i wykonać leczenie kilku zębów pod jednym znieczuleniem. Nawet zaleczenie dwóch, a nie jednego zęba potrafi skrócić czas całkowitego leczenia ubytków o połowę, nie robiąc większej różnicy w dochodzeniu do siebie po zakończonej wizycie w gabinecie stomatologa.

Pozytywne nastawienie w gabinecie dentystycznym

Dentysty nie trzeba się dziś bać. Jeśli mamy świadomość znaczenia prawidłowej higieny zębów, chcemy zaleczyć istniejące ubytki i planujemy na poważnie podejść do zaleceń stomatologa w kwestii doprowadzenia leczenia od początku do końca, każda kolejna wizyta u dentysty powinna być łatwiejsza do zniesienia. Ostatecznie to nie dentyście, a nam powinno zależeć najbardziej na osiągnięciu w pełni zdrowego, pięknego uśmiechu i zębów, które przetrwają przez lata. Pozytywne nastawienie to podstawa.


Udostępnij: