Czy w ciąży można leczyć zęby?

Wśród kobiet ciężarnych pokutuje przekonanie, że leczenie zębów w trakcie ciąży jest niewskazane, a często wręcz szkodliwe. W praktyce jednak mit ten nie może być dalszy od prawdy – stan uzębienia matki może mieć ogromny wpływ na zdrowie dziecka oraz jego uzębienia, którego zaczątki rozwijają się już w trakcie rozwoju w łonie matki. Co więcej, ciąża znacząco wpływa na zdrowie zębów matki, często powodując większe ryzyko ich uszkodzeń i powstania ubytków. Utrzymanie zębów pod kontrolą stomatologiczną w trakcie ciąży jest niezwykle istotne. Wystarczy wiedzieć jedynie, jakie badania mogą zostać u kobiety w takim stanie przeprowadzone.

Czy w ciąży można leczyć zęby?

Najprostsza odpowiedź na postawione pytanie brzmi: tak, można. Zanim jednak jakiekolwiek leczenie zostanie podjęte, a młoda matka postanowi leczyć wszystkie ubytki powstałe w zębach zarówno w trakcie ciąży, jak i przed nią, należy zdać sobie sprawę z tego jak ciąża wpływa na stan uzębienia i jakie działania można w tym okresie wykonać, by wzmocnić zęby matki.

Staranna dbałość i leczenie zębów w czasie ciąży ma znaczenie nie tylko dla samopoczucia przyszłej mamy, ale także dla stanu zdrowia dziecka. Istnieją badania potwierdzające, że infekcje jamy ustnej mogą wpływać negatywnie na przebieg ciąży i w niektórych przypadkach doprowadzić nawet do poważnych komplikacji, w tym nawet zakażeń wewnątrzmacicznych. Warto wiedzieć też, że nieleczona próchnica u matki może wpłynąć na pojawienie się jej u dziecka już w bardzo młodym wieku. Ubytki zębowe w ciąży są więc bardzo niebezpieczne, ale na szczęście, możliwe do usunięcia.

Większość zabiegów stomatologicznych można bezpiecznie wykonywać w trakcie ciąży – stomatolodzy nie widzą przeciwwskazań do oczyszczania i wypełniania ubytków, ponieważ preparaty stosowane do wypełnień nie są wstanie przeniknąć poza ząb i dostać się do płodu. Jedyną różnicą będą wybierane dla kobiet w ciąży znieczulenia, które nie mogą obkurczać naczyń krwionośnych. W czasie ciąży możliwe jest także usuwanie zęba, choć zwykle nie zaleca się wykonywania go w pierwszym trymestrze. Przeszkodą w leczeniu zębów w trakcie ciąży mogą być również problemy z kanałami zębowymi. Ze względu na konieczność wykonania prześwietlenia, leczenie kanałowe jest zwykle odradzane w trakcie ciąży, a w razie konieczności, zainfekowana miazga jest usuwana, a ząb łatany jedynie czasowym wypełnieniem i przeznaczony do leczenia po urodzeniu dziecka.

Higiena zębów w ciąży – o tym musisz pamiętać

Jednym z najczęściej powtarzanych wśród młodych matek błędów jest przekonanie, że ciąża odwapnia i demineralizuje zęby. W praktyce proces taki nie zachodzi, a ich osłabienie jest zwyczajnie wynikiem zmian hormonalnych powodujących wzmożone przekrwienie zębów i utrudnione usuwanie płytki nazębnej. Kobiety w ciąży często doświadczają nadmiernego krwawienia dziąseł podczas szczotkowania, co w efekcie powoduje delikatniejsze i przez to mniej dokładne mycie zębów, prowadzące niejednokrotnie do pojawienia się próchnicy i ubytków. Stomatolodzy powtarzają jednak, że znacznie lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego też higiena zębów w ciąży jest niezwykle istotna i pozwala uniknąć uciążliwych wizyt u stomatologa kończących się koniecznością podejmowania leczenia.

Zęby w ciąży należy myć tak samo starannie i długo, jak wcześniej, pamiętając przy tym także o szczotkowaniu języka, nitkowaniu przestrzeni między zębami oraz stosowaniu dezynfekującej płukanki do ust wspomagającej usuwanie niekorzystnych bakterii. W trakcie ciąży warto zredukować także liczbę słodyczy, a po każdym ich spożyciu dokładnie wyszczotkować zęby. Unikanie powodów do powstania ubytków to pierwszy krok do zdrowych zębów zarówno matki, jak i dziecka.

Leczenie zębów w ciąży i po urodzeniu dziecka

Kobieta w ciąży powinna pamiętać, że regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym mogą uchronić zarówno ją, jak i dziecko przed poważnymi problemami z uzębieniem. Nie należy obawiać się leczenia, a jedynie pamiętać o tym, by już na wejściu do gabinetu poinformować stomatologa i obecny w gabinecie personel o ciąży – stomatolodzy wiedzą doskonale jak obchodzić się z pacjentkami, które ze względu na swój stan błogosławiony nie będą mogły być poddane wszystkim koniecznym zabiegom.


Udostępnij: