Czy wybielanie zębów boli?

Wybielanie zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Białe zęby kojarzą się z zębami mocnymi i zdrowymi, a przy tym wyglądają znacznie lepiej niż zęby przebarwione, nic więc dziwnego że wybielające preparaty i pasty do zębów są dziś równie popularne jak profesjonalne zabiegi stomatologiczne. Często można spotkać się jednak z opinią, że wybielanie zębów boli i osłabia strukturę zęba. Czy faktycznie? Czy stomatologiczne wybielanie zębów może być niebezpieczne i kiedy należy z niego zrezygnować?

Wybielanie zębów w domu i u stomatologa – co wybrać?

Wybielanie zębów

W drogeriach, aptekach i sklepach internetowych nie brakuje dziś domowych zestawów do wybielania zębów, dostępnych zarówno w postaci past z drobinkami wybielającymi jak i nakładek żelowych o nieco silniejszym działaniu. Stosowane w nich substancje wybielające, choć wykorzystywane są także w preparatach stomatologicznych (np. nadtlenek wodoru) mogą powodować ból i nadwrażliwość zębów, jeśli zostaną użyte niezgodnie z przeznaczeniem czy zaaplikowane nieprawidłowo. To dlatego tak ważne jest, by na wybielanie wybrać się nie do apteki, a stomatologa.

Ból zębów w trakcie i po wybielaniu najczęściej spowodowany jest nieleczonymi ubytkami, stanami próchniczymi i uszkodzeniami szkliwa. Jeśli wykonujemy je w domu sami, bez wcześniejszej wizyty u stomatologa możemy nie mieć świadomości mikroskopijnych uszkodzeń, przez które wybielająca substancja przeniknie do bardziej wrażliwych partii zęba. Korzystając z usług wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym mamy pewność, że zęby zostaną przed nim dokładnie sprawdzone, a samo wybielanie zostanie w razie konieczności odłożone w czasie do momentu całkowitego zabezpieczenia zębów.

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym nie boli. Z powodu znacznie lepiej dopasowanego stężenia preparatów wybielających, wizyta u dentysty jest nie tylko skuteczniejsza, ale i bezpieczniejsza dla zdrowia naszych zębów.  Dla uzyskania efektu wystarczy tu już godzinna wizyta w gabinecie – w domu na porównywalne efekty potrzeba często kilku tygodni regularnego stosowania preparatów wybielających. Co ważne, wybielanie zębów u stomatologa to nie tylko wizualne usuwanie przebarwień z zębów, ale też dokładne oczyszczanie wszystkich przestrzeni pomiędzy zębami z zalegających resztek kamienia nazębnego, który nie tylko psuje efekt wizualny, ale i szkodzi zdrowiu zębów i dziąseł.

Czy wybielanie zębów boli?

Wybielanie zębów przeprowadzone prawidłowo, w gabinecie dentystycznym i po wcześniejszym zaleczeniu ubytków nie powinno być w żaden sposób bolesne.

Poruszając kwestię bolesności zabiegów wybielania warto zdać sobie sprawę z indywidualnej wrażliwości na zabiegi dentystyczne. To, co dla jednych nie będzie stanowiło większego problemu, dla innych pacjentów może okazać się sporym dyskomfortem. Stomatolog zawsze postara się o to, by przebieg zabiegu wybielania był jak najmniej drażniący, jednak przy nadwrażliwości zębów lub dziąseł trudno całkowicie uniknąć dyskomfortu. O bólu nie powinno być tu mowy.

wybielanie zębów Gdańsk

Jak wybielanie zębów wpływa na szkliwo

Jednym z częściej powtarzanych mitów na temat wybielania zębów jest kwestia osłabienia szkliwa preparatami wybielającymi. W praktyce jednak wiele zależy tu po raz kolejny od metody aplikacji środków wybielających i zdrowia zębów przed zabiegiem – współczesne metody pozwalają dość skutecznie oczyścić zęby i wybielić je bez szkodliwości dla szkliwa. Żaden proces usuwający przebarwienia z powierzchni zęba nie może być w stu procentach nieinwazyjny – przebarwienia zagłębiają się w szkliwo, z którego trzeba je wywabić. Możliwe jest więc, że po wybielaniu zęby będą wrażliwsze na nowe przebarwienia, a szkliwo będzie musiało się odbudować.

Jak dbać o zęby po zabiegu wybielania

Idealnie wybielone zęby

Ze względu na efekty, jakie zapewnia wybielanie zębów, pielęgnacja ich po zakończonym wybielaniu będzie nieco bardziej wymagająca. Osoby decydujące się na profesjonalne wybielanie zębów chcą najczęściej pozbyć się nieestetycznych przebarwień wynikających z częstego picia kawy, palenia papierosów czy wykorzystywania w diecie potraw silnie barwiących. Po wybielaniu należy ich bezwzględnie unikać, stosując przez kilka dni tzw. białą dietę bez napojów i pokarmów intensywnie barwiących, a więc np. kawy, herbaty, truskawek, jagód, buraków czy czerwonego wina. Dobrze jest też zaopatrzyć się w elektryczną szczoteczkę rotacyjną, która dokładnie oczyszcza szkliwo, dociera do trudno dostępnych powierzchni międzyzębowych i usuwa zanieczyszczenia, pozwalając uniknąć powstawania przebarwień.


Udostępnij: