Ile nie można jeść po plombie?

Założenie wypełnienia w zębie (tzw. plomby) konieczne jest zawsze po leczeniu ubytków spowodowanych próchnicą, zastosowaniu lekarstwa przy leczeniu kanałowym, a często także przy odbudowie uszkodzonych zębów. Rozwój stomatologii doprowadził do sytuacji, w której nie musimy korzystać już dziś wyłącznie z nieestetycznych, czarnych wypełnień amalgamatowych – zarówno dostępne na NFZ wypełnienia chemoutwardzalne, jak i wykonywane w leczeniu prywatnym wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne wyglądają estetyczniej, na czym wielu pacjentom zależy. Czy jednak w dalszym ciągu, jak w przypadku amalgamatu, po założeniu plomby trzeba odczekać kilka godzin przed jedzeniem? Jak długo należy czekać z jedzeniem i piciem po plombie?

Wypełnienia ubytków w zębach – jak długo nie można jeść?

dobry dentysta Gdańsk

Choć większość pacjentów gabinetów stomatologicznych zdaje sobie sprawę z konieczności wstrzymania się z jedzeniem i piciem bezpośrednio po zakończeniu wizyty, trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to jak długo nie można jeść po plombie. Brak odgórnie ustalonych wytycznych wynika jednak z bardzo indywidualnego podejścia stomatologów do każdego leczonego zęba – nawet zastosowanie identycznego wypełnienia u różnych pacjentów może oznaczać inny czas oczekiwania przed kolejnym posiłkiem po zabiegu. Z czego to wynika?

Zęby po leczeniu stają się niezwykle wrażliwe na nacisk oraz nagłe zmiany temperatury. Wypicie ciepłej herbaty czy zimnej wody mogłoby okazać się dla pacjenta bardzo bolesne, z kolei uciskanie zęba i nowego wypełnienia podczas jedzenia mogłoby nawet potencjalnie je uszkodzić. Z reguły dentyści zalecają około 1-2 godzin przerwy zależnie od zastosowanego materiału wypełnienia i miejsca, w którym znajduje się leczony ząb. Im bardziej wrażliwe, tym dłuższa może okazać się konieczna przerwa.

Rodzaj wypełnienia a jedzenie po zabiegu stomatologicznym

Najczęściej powtarzane zasady, by nie jeść po wizycie u dentysty przez pierwsze dwie godziny odnoszą się do wypełnień amalgamatowych oraz chemoutwardzalnych, które jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu wizyty mogą być lekko plastyczne i podatne na uszkodzenia oraz rozszczelnienie. Nowoczesne wypełnienia światłoutwardzalne nie są już tak wrażliwe na zmiany i większość dentystów nie widzi przeciwwskazań do powrotu do jedzenia i picia nawet bezpośrednio po zabiegu. Ostrożność nie zaszkodzi jednak w żadnym przypadku.

Dobrym wskaźnikiem czasu, po którym można wrócić do jedzenia i picia jest zastosowane przez dentystę znieczulenie miejscowe. Zależnie od miejsca leczenia, ilości wykorzystanego znieczulenia a także indywidualnej wrażliwości na znieczulenie każdego pacjenta, jego efekty mogą ustąpić od razu po zabiegu, ale i utrzymywać się przez pierwszą godzinę czy dwie. Przed jedzeniem warto odczekać do odzyskania pełnej kontroli i ustąpienia efektu znieczulenia – gdy środek działa, ryzyko pogryzienia języka czy dziąseł jest znacznie wyższe, bo zwyczajnie nie czujemy, że je kaleczymy.

dentysta podczas leczenia

Jak zadbać o plombę po leczeniu stomatologicznym?

Wypełniony przez stomatologa ubytek w zębie staje się po zabiegu najbardziej wrażliwą częścią całego zęba, a co za tym idzie, powinien być traktowany ze szczególną uwagą. Aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się próchnicy i konieczności ponownego leczenia zębów warto perfekcyjnie zadbać o higienę jamy ustnej stosując nie tylko szczoteczkę i pastę do zębów, ale też nici dentystyczne, preparaty do płukania jamy ustnej czy irygatory pozwalające dotrzeć skuteczniej do przestrzeni międzyzębowych.

Dobrym pomysłem po wypełnieniu ubytku i założeniu plomby jest stosowanie pasty do zębów z fluorem, która pomoże w odbudowywaniu szkliwa uszkodzonego podczas borowania i oczyszczania ubytku z bakterii. Jeśli zęby po leczeniu są szczególnie wrażliwe, dobrym pomysłem będą także pasty przeznaczone dla osób z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Ich skład pozwala skutecznie złagodzić dolegliwości odczuwane po leczeniu i ze spokojem wrócić do normalnego trybu jedzenia, bez obaw o stan nowego wypełnienia.

leczenie zębów

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o zaleceniach dietetycznych. Poza wymienioną już nadwrażliwością na zbyt gorące i zbyt zimne napoje, po wstawieniu nowej plomby warto rozstać się na jakiś czas z gumą do żucia oraz bardzo miękkimi i bardzo twardymi cukierkami. Słodycze już same w sobie wpływają negatywnie na zdrowie zębów, stanowiąc doskonałą pożywkę dla próchnicy, jednak po założeniu plomby są też niebezpieczne dla samego wypełnienia i mogą z łatwością przykleić się do jego powierzchni, wyrywając świeżą plombę z zęba.


Udostępnij: