Skaling i piaskowanie – co to dokładnie jest?

Na wizycie u dentysty możesz poznać nazwy różnych zabiegów i nie zawsze rozpoznasz ich nazwy od razu, ponieważ niektóre z nich mogą być stosunkowo nowe, a inne są po prostu mało popularne w świadomości publicznej. W tym artykule dowiesz się, na czym polega skaling oraz piaskowanie uzębienia. Piszemy, kiedy są stosowane, jak te zabiegi przebiegają i co jeszcze warto o nich wiedzieć.

Zapraszamy do lektury, niezależnie, czy przygotowujesz się do takiego zabiegu, czy nie.

Czym jest skaling?

Określenie skaling może niewiele mówić, ale na pewno każdy słyszał kiedyś o kamieniu nazębnym. Osadza się on na zębach i staje się miejscem, w którym łatwo rozwijają się bakterie. Kamień nazębny może powodować poważne schorzenia dziąseł takie jak próchnica, którą trzeba usuwać podczas konkretnych zabiegów oraz innych chorób dziąseł. Osadza się on z różnych stron dziąseł, dlatego trzeba zwracać uwagę na każdy zakątek przy dziąsłach. A skąd bierze się ten kamień? Powstaje najczęściej pod wpływem stosowania używek, czyli papierosów oraz kawy i herbaty, ale nie tylko.

Kiedy lekarz zaleci wykonanie skalingu, nie ma powody do obaw, bo jest to zabieg mający na celu nic innego jak tylko pozbycie się tego kamienia nazębnego. Istnieje wiele metod skalingu, można wśród nich wymienić, na przykład, metodę mechaniczą, ultradźwiękową czy laserową. Każda z nich obejmuje innego rodzaju narzędzia i sposób czyszczenia zębów. Często poszczególne metody są dopasowywane do tego, gdzie kamień jest osadzony.

Jeśli znajduje się on na koronie zęba, stosowany jest skaling naddziąsłowy, który czyści koronę. Wówczas wykorzystywana jest metoda ultradźwiękowa, która polega na użyciu wody i skalera z ultradźwiękami, pod których wpływem kamień znajdujący się na koronie się wykrusza. Skaling jest zabiegiem generalnie bezpiecznym, lecz kluczowe jest używanie podczas niego skalerów o standardowej mocy, ponieważ im większa moc, tym większą nadwrażliwość pacjent będzie później odczuwał. Nie jest to zabieg bardzo bolesny, a jeśli chodzi o przeciwwskazania do jego wykonania, jest to na pewno ciąża oraz założony rozrusznik serca. Zanim lekarz zaleci Ci skaling, warto go poinformować również o innych schorzeniach oraz przyjmowanych lekach.

Piaskowanie zębów

Pokrewnym do skalingu zabiegiem jest piaskowanie zębów. Jest ono również wykonywane w celu wyczyszczenia zębów, lecz tutaj nie chodzi konkretnie tylko o kamień nazębny, lecz również o wszelkiego rodzaju osady czy przebarwienia. Jeśli lekarz to zaleci, piaskowanie jest czasami wykonywane po skalingu, jako dodatkowy zabieg. Osady, o których mowa to pozostałości po jedzeniu oraz wszelkie bakterie, które z biegiem czasu gromadzą się na zębach i które nie są wyczyszczone podczas mycia zębów.

Zarówno kamień nazębny, jak i inne osady mogą powodować próchnicę lub inne schorzenia, dlatego, jeśli lekarz zaleci wykonanie piaskowania, warto się od razu na to zdecydować, ponieważ jest to zabieg stosunkowo łatwy do wykonania, krótki i tańszy, niż poważniejsze operacje, które będą niezbędne, jeśli zęby pozostaną zaniedbane. Podczas piaskowania używa się wody i piaskarki, z której rozprowadza się drobne ziarenka. Docierają one do wszystkich miejsc na zębach, nawet tych najbardziej schowanych. Kolejnym krokiem jest użycie ssaka do odessania rozprowadzonych ziarenek razem z zanieczyszczeniami.

Po skalingu zęby muszą być wyrównane, a po piaskowaniu lakierowane, aby mogły być gładkie i odpowiednio zadbane po zabiegu. Podobnie jak w przypadku skalingu, do piaskowania również są przeciwwskazania. Można wśród nich wymienić choroby płuc, stany zapalne w okolicach jamy ustnej, a także alergie na niektóre substancje, które mogą być wykorzystywane podczas zabiegu. Po zakończeniu piaskowania nie wolno jeść ani pić substancji, które wpływają na kolorystykę zębów i należy zastosować się do wszelkich zaleceń lekarza, ponieważ uzębienie jest wówczas niezwykle wrażliwe.

Osoby, które korzystają z takich używek jak kawa czy papierosy często, są bardziej narażone na konieczność poddawania się takim zabiegom jak skaling czy piaskowanie. Dlatego warto na bieżąco dokładnie czyścić zęby, aby zmniejszyć ryzyko rozwijania się kamienia oraz pojawiania poważniejszych schorzeń.


Udostępnij: