Czy można drugi raz leczyć ząb metodą kanałową?

Leczenie kanałowe zęba jest często jedyną deską ratunku w sytuacji, gdy w obrębie zęba doszło do zakażenia lub zapalenia miazgi i tradycyjne oczyszczenie i zaleczenie ubytku będzie niewystarczające. Przyczyną tego typu zakażeń jest najczęściej próchnica lub uszkodzenie zęba, a efektem konieczność usunięcia miazgi z kanałów i wypełnienia ich tak, by ząb nie był już narażony na zakażenia. Niestety, nie wszystkie wypełnienia przy leczeniu kanałowym udają się w 100% i może zdarzyć się, że konieczne będzie ponowne leczenie kanałowe tego samego zęba. Czy można drugi raz leczyć ząb metodą kanałową?

Powtórne leczenie kanałowe

Wykonanie powtórnego leczenia kanałowego zdarza rzadko, jednak nie należy całkowicie wykluczać jego możliwości. Zabieg taki będzie konieczny w przypadku zębów, które raz już były leczone metodą kanałową, ale ich leczenie zostało wykonane nieprawidłowo lub wystąpiło jedno z powikłań typowych dla leczenia endodontycznego. Wśród tych wymienić można między innymi niewypełnione kanały, które nie zostały odnalezione przy pierwszym leczeniu zęba, nieodpowiednio wypełnione kanały, które rozwinęły ponownie zapalenie, próchnicę powodującą infekcję bakteryjną zaleczonego zęba, a także pęknięcia lub złamania korony prze leczonego zęba, których efektem będzie infekcja. W każdym z powyższych przypadków pierwszym krokiem do powtórnego leczenia kanałowego jest odpowiednia diagnostyka – stomatolog musi wyraźnie określić co jest przyczyną bólu w obrębie zęba, który boleć przecież nie powinien, a następnie opracować plan działania tak, by nie naruszyć i tak już wrażliwej struktury korony zęba oraz zębów przylegających.

Jak przebiega powtórne leczenie kanałowe?

W przypadku konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego po raz drugi na tym samym zębie, pacjent może spodziewać się podobnego zabiegu jak w przypadku pierwszego leczenia zęba. Po podaniu znieczulenia stomatolog otwiera ząb, a następnie usuwa z kanałów wypełnienie zastosowane przy pierwszym leczeniu. Przy powtórnym leczeniu kanałowym wykorzystuje się najczęściej mikroskop, z pomocą którego stomatolog może jeszcze dokładniej oczyścić wszystkie kanały i zweryfikować ich stan z obrazem uzyskanym podczas zdjęcia RTG. Po usunięciu przyczyny powstania stanu zapalnego i zdezynfekowaniu kanałów zęba, stomatolog ponownie wypełnia kanały zębowe i odbudowuje koronę do odpowiedniego stanu.

Czy można i czy warto wykonać powtórne leczenie kanałowe zębów?

Decyzję o ponownym leczeniu kanałowym zęba warto oprzeć przede wszystkim o jego stan i dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjenta. Najczęściej zdarza się, że pacjent zgłaszający się do stomatologa z zębem, który był już leczony kanałowo, w dalszym ciągu doświadcza bólu w obrębie jego korzeni. Ząb taki, jeśli nadaje się do powtórnego leczenia kanałowego powinien być jak najbardziej wyleczony – to jedyny i najlepszy sposób na uratowanie zęba i przywrócenie jego funkcjonalności. Jeśli to jednak niemożliwe, choćby z powodu złego stanu korony zęba, rozwiązaniem stosowanym przez stomatologów jest najczęściej ekstrakcja połączona z implantem. Jego wykorzystanie będzie konieczne do utrzymania prawidłowej budowy zgryzu i zachowania funkcjonalności wszystkich zębów, dlatego też stomatolodzy często proponują w pierwszej kolejności zrobienie wszystkiego, by naturalny ząb uratować, a dopiero w ostateczności proponują jego usunięcie i zastąpienie implantem.

Przeciwwskazania do zabiegu powtórnego leczenia kanałowego ograniczają się jedynie do osób z podwyższonym ryzykiem infekcyjnego zapalenia wsierdzia – poza tym leczenie jest równie bezpieczne, jak pierwotne leczenie kanałowe i może być wykonane, w specjalnych przypadkach, nawet u kobiet w ciąży


Udostępnij: