Leczenie kanałowe mikroskopem

Współczesna medycyna oferuje tyle rozwiązań kierowanych do osób z wielorakimi schorzeniami, że poszczególne zabiegi można wykonywać coraz szybciej i lepiej. W przypadku stomatologii stwierdzenie to również znajduje zastosowanie, ponieważ leczenie zębów nie musi się już kojarzyć z bólem i dyskomfortem. Obecnie stosuje się coraz lepszy sprzęt, a przykładem jest mikroskop stosowany podczas leczenia kanałowego i to na nim skupiamy się w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

Mikroskop Gdańsk

Z pewnością wiele osób słyszało kiedyś określenie leczenie kanałowe, ale nie każdy wie dokładnie, na czym ono polega. Jeśli czeka Cię ten zabieg lub po prostu chcesz wiedzieć, jak przebiega i czym się charakteryzuje, czytaj dalej. Warto zacząć od początku, czyli od tego, kiedy taki zabieg jest konieczny. Leczenie kanałowe jest stosowane wówczas, kiedy zęby są zniszczone z powodu próchnicy, a także innych rodzajów zaniedbania. Jeśli pacjenci chodzą do dentysty bardzo rzadko i nie mają świadomości, co na bieżąco dzieje się z ich uzębieniem, w krytycznym momencie często okazuje się, że stan zębów jest naprawdę kiepski i konieczny jest zaawansowany zabieg. Leczenie kanałowe jest niezbędne wówczas, kiedy pojawia się zapalenie miazgi zęba i niezbędne jest wyczyszczenie kanałów, w których ona zalega.

 

Przebieg leczenia kanałowego mikroskopem

Leczenie kanałowe to zabieg nieco dłuższy niż standardowe uzupełnianie ubytków w zębach czy też czyszczenie uzębienia. Może trwać nawet kilka godzin, a polega ono na dokładnym wyczyszczeniu kanałów, w których zalega miazga, w której wytworzyło się zapalenie. Kiedy podczas leczenia kanałowego stosowany jest mikroskop, cały zabieg przeprowadzany jest szybciej, niż przy użyciu standardowych metod. Wynika to z faktu, że mikroskop jest nowoczesnym technologicznie urządzeniem, które pozwala na powiększenie obrazu operowanego zęba od kilku do kilkunastu razy. Znacznie pomaga to lekarzowi – dzięki temu można wyczyścić ząb precyzyjnie w krótszym okresie czasu, ponieważ można działać bardziej pewnie.

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu jest przeprowadzane pod znieczuleniem, ponieważ może boleć ze względu na to, że kanały znajdują się głęboko w zębie. Kiedy czyszczenie jest zakończone, trzeba dodać jeszcze tylko wypełnienie protetyczne, które będzie chroniło naruszony ząb.

Co jeszcze warto wiedzieć o zabiegu?

Jeśli chodzi o koszty takiego zabiegu, leczenie kanałowe mikroskopem jest z całą pewnością nieco droższe, niż klasyczne leczenie kanałowe. Należy jednak pamiętać, że ta wydana kwota obejmuje pracę lekarza, znieczulenie, wypełnienie i użycie mikroskopu, który jest urządzeniem nowoczesnym, a tym samym bardzo drogim. Warto też wziąć pod uwagę to, że jeśli zęba nie dałoby się uratować, trzeba by było płacić znacznie więcej za wstawienie jego protezy. Leczenie kanałowe jest zatem ratunkiem dla zniszczonego uzębienia.

Jeśli odczuwasz w zębie jakiś dyskomfort, warto wiedzieć, czego może on być objawem. A w jaki sposób rozpoznać zapalenie miazgi? Zazwyczaj towarzyszący mu ból pojawia się podczas spożywania słodkich lub wyjątkowo zimnych, lub ciepłych rzeczy. Tego typu ból pojawia się jednak również sporadycznie w przypadku zęba, który potrzebuje jedynie wypełnienia, dlatego warto od razu udać się do stomatologa, aby to zweryfikować.

Po zabiegu ząb będzie szczególnie wrażliwy, dlatego pacjent może odczuwać przez jakiś czas delikatny dyskomfort. Warto wówczas stosować się do zaleceń lekarza co do jedzenia, jakie można spożywać oraz leków, które należy lub których nie wolno przyjmować. Podobnie sprawa wygląda z przygotowaniem się do zabiegu – lekarz powie, czy są jakieś lekarstwa lub pokarmy, których nie wolno przed nim jeść. Jeśli zaś chodzi o długość zabiegu, zależy ona od wielu czynników. Na pewno duże znaczenie ma to, jak bardzo ząb jest zepsuty i ile miazgi trzeba się pozbyć. Wpływ może mieć również tempo pracy lekarza oraz ewentualne komplikacje. Jeśli masz taki zabieg przed sobą, możesz zapytać lekarza, ile będzie taka operacja trwała mniej więcej, aby mieć ogólne pojęcie. Leczenie kanałowe mikroskopem jest zabiegiem bardzo nowoczesnym, dlatego ryzyko powikłań jest minimalne, a ząb będzie zdrowy i dobrze zabezpieczony.


Udostępnij: