Ząb martwy – odbudowa złamanych zębów i wzmocnienie

Poważne uszkodzenie zęba nie zawsze musi wiązać się z koniecznością jego usunięcia. Dzisiejsza stomatologia oferuje wiele możliwości.

Odbudowa korony zęba jest obecnie możliwa, nawet w przypadku znacznych zmian i uszkodzeń zęba. Mocno zniszczony ząb, który nadaje się wyłącznie do zabiegu ekstrakcji, można ‘’naprawić’’ wykorzystując możliwości, jakie daje nam protetyka. Trwałe uszkodzenie zębów może być niebezpieczne nie tylko ze względu na silny ból. Zmiany chorobowe, jakie zachodzą w takim zębie, mogą przenosić się na resztę zębów i na dziąsła. Warto zaznaczyć, że choroby zębów mają wpływ na cały nasz organizm i nieleczenie ich może wiązać się z problemami układu pokarmowego i wielu innych. Do tego dochodzi estetyczny wygląd – złamane, szare zęby lub ubytki czy widoczne przebarwienia mogą być powodem do kompleksów.

Jak leczyć martwe zęby? W tym artykule wyjaśniamy, jak wygląda odbudowa złamanych zębów i ich wzmocnienie.

Odbudowa martwego zęba

Ząb martwy po leczeniu kanałowym jest szczególnie osłabiony. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku pozostałych zębów jak najszybciej pozbyć się próchnicy i nie dopuścić do konieczności leczenia kanałowego. Ściana martwego zęba jest bardzo słaba i cienka – ryzyko złamania lub całkowitej utraty takiego zęba jest o kilkaset procent większe, niż przed leczeniem kanałowym. Wypełnianie takich ubytków poprzez zastosowanie zwykłego wypełnienia, najczęściej wiąże się z dużym ryzykiem złamania zęba martwego lub jego utraty.

W przypadku złamania zęba martwego, nie pomogą zabiegi leczenia kanałowego. Pęknięcia klinowate oraz pozadziąsłowe to typy złamań, przez które naprawa zęba jest niemożliwa. Dziś, gabinety dentystyczne dają nam możliwość całkowitej odbudowy martwego zęba. Dentyści, przed leczeniem biorą pod uwagę stan zniszczenia tkanek zębowych i w zależności od stopnia zniszczenia, dobierane są konkretne rozwiązania. Odbudowa zęba martwego może odbyć się na kilka sposobów.

Wzmocnienie zęba jest możliwe poprzez nowoczesne zabiegi takie jak wykonanie endokorony. Dobre placówki dentystyczne oferują stworzenie takiej korony w laboratorium protetycznym w trybie natychmiastowym. Oprócz tego, pacjenci mają możliwość wykorzystania metody jaką jest odbudowa kompozytowa z wcementowanym włóknem szklanym. Równie znaną metodą jest korona cyfrowa pełnoceramiczna.

Kiedy mamy do czynienia z zębem martwym?

Martwe zęby to te, które zostały wyniszczone w pewnym stopniu przez rozległą próchnicę. Próchnica, w zależności od naszego trybu życia, cech indywidualnych i stylu odżywiania się, może rozwijać się szybciej lub wolniej. Ząb staje się martwy, jeśli próchnica doprowadza do stanu zapalnego i dochodzi do miazgi zęba. Wówczas pacjent może czuć ogromny ból, nie tylko przy spożywaniu posiłków. Taki stan zapalny kwalifikuje się do natychmiastowego leczenia. Jedynym sposobem na pozbycie się stanu zapalnego, jest leczenie kanałowe. Z zęba zostają usunięte zakażone kanały i miazga, co pozwala pozbyć się bólu i zanieczyszczenia  w jamie ustnej. Dzięki leczeniu kanałowemu, zapobiegamy dalszemu rozrostowi próchnicy, przez co wyrwanie zęba nie jest konieczne.

Korony cyfrowe pełno ceramiczne – sprawdź.

Wzmocnienie odbudowanych zębów

Dodatkowe wzmocnienie zębów po leczeniu kanałowym, zębów martwych i złamanych, to najczęściej wykorzystanie różnych materiałów kompozytowych. Metalowe sztyfty czy włókno szklane jest stosowane w celu zmniejszenia ryzyka złamania się takiego zęba podczas jedzenia. Rekonstrukcja zęba martwego, która zostanie przeprowadzona w sposób prawidłowy, umożliwi pacjentom odzyskanie wyglądu najbardziej zbliżonego do naturalnego zęba.

Wzmocnienie zęba za pomocą włókna szklanego jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku zębów przednich. Włókno szklane cechuje się elastycznością i przepuszczalnością światła. W przypadku zębów trzonowych, tego typu kompozyt jest wybierany jeśli w zębie została zachowana duża ilość tkanek. W momencie, gdy z danego zęba pozostaje tylko korzeń, a tkanki są w większym stopniu zniszczone, zaleca się stosowanie korony porcelanowej. Często stosowanym sposobem na odbudowę zęba jest także sztyft tytanowy, czyli wkłady koronowo – korzeniowe. W tym przypadku, wkład z tytanu jest osadzany bezpośrednio w martwym zębie. Tego typu rozwiązanie jest wzmocnieniem dla całej, uszkodzonej korony zęba. Na samym końcu leczenia, zakładany jest kompozyt czyli wypełnienie z materiału.


Udostępnij: