Z czego wynika nadwrażliwość zębów po założeniu wypełnienia?

Wizyta u stomatologa, dzięki zastosowaniu skutecznego znieczulenia miejscowego jest dziś właściwie bezbolesna i nawet przy bardziej skomplikowanych wypełnieniach może odbyć się podczas jednej wizyty. Trudniejsze do zniesienia są jednak dolegliwości po ustąpieniu działania środka znieczulającego – wielu pacjentów po wizycie u stomatologa skarży się na nadwrażliwość leczonego zęba i wypełnienia, która pomimo leków przeciwbólowych nie ustaje. Jakie mogą być przyczyny nadwrażliwości zębów po założeniu wypełnienia i kiedy należy wrócić z nią do stomatologa?

Nadwrażliwość zębów po założeniu plomby

Z reguły lekki ból zęba po leczeniu z założeniem wypełnienia jest zupełnie naturalny i powinien ustąpić w przeciągu kilku dni. Bóle takie należy klasyfikować jako nadwrażliwość zębową, wynikającą z mikroskopijnych urazów miazgi zębowej podczas leczenia czy spowodowanych usuniętymi zmianami próchnicowymi. Już samo działanie w obrębie zęba, włącznie z borowaniem jest dość inwazyjne – gdy nerwy w obrębie leczonego miejsca odzyskują czucie, wrażenie bólu i wrażliwości jest spodziewane.

Działania dentysty w obrębie zęba podrażniają ubytek i tkankę wokół niego, powodując ból maskowany przez działające znieczulenie. Ranki takie, nawet po zastosowaniu szczelnego wypełnienia muszą się zaleczyć, co zwykle trwa kilka dni. Najtrudniejsza do zniesienia jest przy tym nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, w tym najczęściej gorące i zimne napoje i potrawy. Przyczyną dyskomfortu są tu często otwarte kanaliki zębinowe nadające się do leczenia kanałowego prowadzące bezpośrednio do miazgi zębowej. Oprócz skrajnych temperatur, drażniące mogą okazać się słodycze oraz przepływ powietrza podczas oddychania przez usta.

Objawy nadwrażliwości po założeniu wypełnienia – jak na nie reagować?

Odczuwana po leczeniu i wypełnieniu nadwrażliwość zębów powinna ustąpić w ciągu kilku dni od wizyty i z każdym dniem stawać się coraz mniej zauważalna. Jeśli plombowanie zostało wykonane prawidłowo, a powodem nadwrażliwości jest jedynie podrażnienie tkanek, nie jest konieczna ponowna kontrolna wizyta u dentysty. Co jednak zrobić w przypadku, gdy objawy nie ustępują?

Na początku warto postawić na leki przeciwbólowe, ponieważ zależnie od skali leczenia i indywidualnych predyspozycji pacjenta, nadwrażliwość z powodu podrażnienia może trwać nawet tydzień. Ząb wyleczony nie powinien boleć dłużej – przedłużone odczuwanie dyskomfortu i bólu podczas jedzenia czy zagryzania może być efektem źle wykonanego wypełnienia.

Przyczyną nadwrażliwości może być zbyt wysoko założone wypełnienie. Jeśli jego powierzchnia wystaje ponad inne zęby, cała siła podczas gryzienia będzie skupiała się przede wszystkim na wyleczonym zębie. Równie często nadwrażliwość pojawia się z powodu uszkodzenia dziąsła, możliwego gdy wykonanie wypełnienia wymaga pracy bardzo blisko dziąseł. Nadwrażliwość dziąsła powinna ustąpić samoistnie, natomiast w przypadku zbyt wysokiego wypełnienia konieczna będzie jego korekcja u stomatologa.

Ból po założeniu wypełnienia może pojawić się od razu bądź dopiero po długim czasie. W obydwu przypadkach warto rozważyć wizytę u stomatologa, jeśli ból nie jest typową nadwrażliwością i utrzymuje się dłużej. Przyczyny dyskomfortu mogą być różne, ale tylko stomatolog jest w stanie dokładnie ocenić z czym związane są odczuwane dolegliwości.

Nadwrażliwość zębów po wypełnieniu a dalsze leczenie

Ze względu na naturalnie pojawiającą się nadwrażliwość po inwazyjnym leczeniu i plombowaniu zęba, stomatolodzy zwykle zalecają odczekanie kilku dni i samoistne ustąpienie objawów nadwrażliwości. Dla dalszego leczenia innych zębów objawy takie nie powinny stanowić przeszkody. Jeśli jednak ból nie ustępuje lub nasila się, podczas kolejnej umówionej wizyty warto o tym wspomnieć – bolący ząb z wypełnieniem powinien być sprawdzony w pierwszej kolejności, aby nie doprowadzić do dalszego uszkodzenia narażonej na działanie czynników zewnętrznych miazgi zębowej. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się nawet ponowne otwarcie, zaleczenie i zaplombowanie zęba.

 

Odczuwając nadwrażliwość zębów po plombowaniu nie trzeba panikować – unikanie drażniących bodźców i dbanie o perfekcyjną higienę jamy ustnej zwykle umożliwia prawidłowe zagojenie się drobnych ranek i uśmierza odczuwany ból. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie w tym okresie pasty na nadwrażliwość zębów i szczotkowanie po każdym posiłku. Unikając słodyczy, skrajnie gorących posiłków i mocno schłodzonych napojów, prawidłowo założone wypełnienie powinno zagwarantować stuprocentową satysfakcję i możliwość swobodnego przeżuwania zaleczonym zębem.


Udostępnij: