Ile kosztuje leczenie zębów pod narkozą?

Leczenie nawet najmniejszych ubytków w zębach nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego też wiele osób zwleka z wizytą u dentysty do właściwie ostatniej chwili. W efekcie duże grono pacjentów zgłaszających się do gabinetu wymaga już poważnego leczenia, trwającego nawet kilka godzin. Zabiegi takie są dość bolesne, stąd potrzeba stosowania różnego rodzaju znieczuleń. W Markiewicz Clinic stawiamy na nowoczesne i niezwykle skuteczne znieczulenia miejscowe, jednak w wielu innych gabinetach w dalszym ciągu oferowane są zabiegi dentystyczne w znieczuleniu ogólnym. Ile kosztuje taka usługa i jakie zabiegi mogą być wykonane?

Leczenie zębów pod narkozą – kiedy można je wykonać?

Podstawowe narzędzia używane podczas narkozy.

Znieczulenie ogólne, podczas którego pacjent pozostaje nieświadomy, a jego funkcje życiowe są kontrolowane przez anestezjologa doskonale znane jest w różnych dziedzinach medycyny wymagających poważniejszych operacji. Choć w stomatologii zwykle nie ma potrzeby by stosować tak rozległe znieczulenie, istnieją gabinety które oferują tego typu możliwość w cięższych przypadkach wymagających kompleksowego leczenia.

W narkozie możliwe jest przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego trwającego do 6 godzin – tak długich sesji nie przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym, rozbijając zabiegi na kilka mniejszych sesji. Narkozę wykorzystuje się więc m.in. w chirurgii stomatologicznej. Niektóre gabinety rozszerzają jednak możliwość stosowania znieczulenia ogólnego do leczenia implantologicznego, zachowawczego, endodontycznego czy protetycznego.

Kiedy narkoza w leczeniu stomatologicznym ma sens?

Wykorzystanie znieczulenia ogólnego w leczeniu stomatologicznym umożliwia przeprowadzenie skomplikowanych operacji, dlatego często wykorzystywane jest w chirurgii szczękowej. W przypadku tradycyjnego leczenia endodontycznego i zachowawczego zwykle na znieczulenie ogólne stawia się w przypadkach,  w których pacjent ze względu na zdrowie nie jest w stanie wytrzymać w bezruchu na fotelu dentystycznym i mógłby stanowić zagrożenie zarówno dla siebie, jak i specjalisty.

Narkoza stosowana w stomatologii pozwala znieść ból i ułatwia pracę dentysty w przypadkach, gdzie pacjent wyraźnie nie współpracuje ze specjalistą podczas zabiegu. Jej bezpieczeństwo jest jednak w dużej mierze uzależnione od anestezjologów współpracujących ze stomatologami w trakcie zabiegu – w przeciwieństwie do leczenia zębów w znieczuleniu miejscowym, planowanie operacji musi być tu przeprowadzone ze sporym wyprzedzeniem.

Komu podaje się narkozę w leczeniu zębów?

Pomimo wielu opinii sugerujących bezpieczeństwo leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym, dzisiaj coraz rzadziej korzysta się z tego typu zabiegów, głównie za sprawą równie skutecznych znieczuleń miejscowych. W efekcie narkozę rezerwuje się dla osób stawiających silny opór przed leczeniem zębów oraz osób upośledzonych, zarówno dorosłych jak i dzieci.

Przegląd zębów u dentysty przed wykonaniem narkozy.

Czy leczenie zębów za jednym razem ma sens?

Głównym założeniem dostępności narkozy w stomatologii ma być możliwość kompleksowego wyleczenia wielu zębów jednocześnie, bez nadwyrężania poziomu tolerancji bólu pacjenta. Wielu stomatologów na świecie uważa to jednak za zbędne – przy dobrym znieczuleniu miejscowym można wyleczyć jednorazowo kilka zębów, naprawiając wszystkie ubytki w ciągu kilku sesji, ale za to pozostawiając pacjenta w dobrym stanie przez dłuższy czas. Nawet po narkozie, przy rozległym leczeniu zębów pacjent może odczuwać ból i dyskomfort – lepiej, by odczuwał go w jednym miejscu i mógł powstrzymać z pomocą leków przeciwbólowych, niż całej szczęce jednocześnie, uniemożliwiając jedzenie czy picie.

Ceny za leczenie zębów pod narkozą

Stomatolog wraz z asystą podczas leczenia zębów.

Na koniec trzeba skupić się jeszcze na samych kosztach związanych z leczeniem stomatologicznym pod narkozą. Każdy zabieg w gabinecie, także w przypadku znieczulenia miejscowego będzie obejmował koszty nie tylko wypełnień, ale też środka znieczulającego. Konieczność zaangażowania w zabieg zespołu anestezjologów, większe ryzyko podczas tego typu operacji, czy nawet wykonywanie leczenia na sali operacyjnej, a nie w gabinecie dentystycznym oznacza znaczny wzrost kosztów samego leczenia.

Każda kalkulacja kosztów leczenia jest sporządzana indywidualnie, zależnie od planowanego zakresu prac stomatologicznych, liczby i rodzaju ubytków, użytych podczas zabiegu materiałów czy czasu trwania całego zabiegu. Za samo znieczulenie ogólne ceny wahają się w gabinetach od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Przykładowo, koszt znieczulenia za pierwszą godzinę operacji wyniesie 900 zł, ale jeśli zabieg potrwa dłużej, każde kolejne 30 minut będzie kosztowało dodatkowe 450 zł. Do ceny tej doliczyć trzeba jeszcze konsultację anestezjologiczną (ok. 150 zł), pozabiegową opiekę anestezjologiczną (ok. 200 zł), oraz wszystkie podstawowe koszty leczenia stomatologicznego (wypełnienia, leczenie kanałowe, leczenie pod mikroskopem).


Udostępnij: