Czy warto usuwać zęby ósemki – zęby mądrości?

Zęby mądrości, potocznie zwane ósemkami to ostatnie z wyżynających się u człowieka zębów trzonowych. Ich rola w kontekście całego uzębienia jest taka sama, jak innych zębów trzonowych – dzięki nim żucie pokarmów staje się łatwiejsze. Zęby mądrości miały szczególne znaczenie u naszych przodków, którzy spożywając głownie mięso potrzebowali większej ilości trzonowców. Dziś, dzięki ewolucji, szczęka człowieka jest już znacznie mniejsza, a u niektórych nie pojawiają się nawet zalążki ósemek. Ci, którzy zostali zębami mądrości obdarzeni, często z ich powodu cierpią. Dlaczego tak się dzieje i czy warto usuwać ósemki nawet, jeśli nie bolą?

Dlaczego ósemki sprawiają duży problem?

leczenie zębów

Dla wielu osób, u których zęby mądrości zaczęły się wyżynać problem stanowi nie samo pojawienie się zęba, a brak wystarczającej ilości miejsca na jego prawidłowe wyrośnięcie. Łuk zębowy współczesnego człowieka jest często znacznie krótszy, niż jeszcze kilkaset lat temu i w związku z tym na ósemki zwyczajnie brakuje już przestrzeni. Jeśli nie przeszkadzają, nie bolą i nie uszkadzają struktury sąsiadujących z nimi zębów, ósemki mogą spokojnie istnieć w łuku zębowym i nie muszą być usuwane. Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy ósemki próbują się wyżynać, zostają zahamowane przez pozostałe zęby i powodują ból oraz stany zapalne okolicznych tkanek miękkich. W takich sytuacjach usunięcie zębów będzie konieczne.

Jak rozpoznać problemy z zębami mądrości?

Choć pierwsze zęby stałe pojawiają się u dzieci już w wieku 6-7 lat, przy wypadaniu mleczaków, na wyżynanie się ósemek trzeba często poczekać znacznie dłużej. U wielu osób problemy z nimi pojawiają się dopiero we wczesnych latach dorosłości. Wśród najczęstszych objawów, poza fizycznym wyczuwaniem opuchnięcia dziąseł z tyłu wymienić można wrażenie nadmiernego ścisku zębów, ból promieniujący przez szczękę do ucha a nawet migreny.

Powikłania związane z wyżynaniem się ósemek najczęściej dotyczą zębów dolnych, bo pojawiający się stan zapalny oddziałuje także na otaczające zęby i często może sprawiać wrażenie, że to któryś z pozostałych trzonowców, a nie sama ósemka, jest przyczyną odczuwanych dolegliwości. Pewne jest to, że w przypadku jakiegokolwiek bólu w obrębie zębów warto czym prędzej wybrać się do dentysty – stan zapalny można zbić z pomocą leków dostępnych w aptece, ale będzie to tylko chwilowe uśpienie problemu, który z każdym razem będzie nasilał się coraz bardziej.

Czy warto usuwać ósemki?

gabinet stomatologiczny

O konieczności usunięcia zębów mądrości decyduje stomatolog po dokładnej konsultacji z pacjentem i przeanalizowaniu wszystkich dostępnych opcji eliminujących dolegliwości bólowe. Jeśli ósemki są częściowo lub całkowicie zatrzymane i nie mają szansy prawidłowego uzupełnienia zgryzu, zwykle zaleca się ich usunięcie dzięki któremu pacjent uniknie w przyszłości bolesnych stanów zapalnych i zwiększonego ryzyka próchnicy zębów sąsiednich. Jeżeli ósemki nie były „aktywne” od bardzo dawna, ich zalążki są małe i pacjent nie odczuwa większych problemów w związku z ich istnieniem, zamiast usuwania stomatolog może zalecić kontrolowanie stanu ósemek w postaci regularnych zdjęć pantomograficznych i oddalić podjęcie decyzji o usunięciu do momentu, gdy ósemki zaczną być problematyczne.

Dostęp do zębów mądrości jest trudny ze względu na ich położenie, dlatego bez wyraźnej przyczyny dentyści nie decydują się raczej na ich usuwanie. Szczególnym przypadkiem, kiedy zębów mądrości zdecydowanie nie warto usuwać jest sytuacja, w której ósemki są zdrowe i prawidłowo wyrżnięte. Jeśli nie powodują stłoczenia zębów i działają prawidłowo, nie istnieją większe wskazania do ich usuwania. Czy jednak warto to zrobić? Wiele zależy tu już od indywidualnych preferencji pacjenta i zgodnej decyzji pacjenta i stomatologa. Jeśli nie sprawiają bólu, warto wesprzeć nimi pozostałe zęby trzonowe.


Udostępnij: